PHOTO: JOANNA GAJCY/EAST NEWS N/Z przydrozny handel owocami przy drodze wojewodzkiej nr 801, zwanej Trasa Nadwislanska
Joanna Gajcy/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Sierpnia 2020

Paragon za litr jagód albo kilogram ziemniaków sprzedawanych przy drodze. Obowiązek nie obejmie jednak każdego

Od lipca działa akcja “Bierz paragon od rolnika”, która ma na celu pokazać jak wysokie są podatki. Zanim jednak zaczniemy kłócić się z emerytką o paragon za kurki, trzeba wiedzieć, że nie wszyscy sprzedający muszą mieć kasy fiskalne.

Paragon od rolnika

Akcja "Bierz paragon od rolnika, na bazarku, targu, ulicy" obiegła internet. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to jak wysokie i obciążające są podatki. Pomysłodawcy są zdania, że wszyscy powinni płacić podatki i w tej kwestii nie powinno być żadnych wyjątków.

Sprawdzili, ile będą wynosić emerytury połączone ze stażem pracy. Różowo nie będzieSprawdzili, ile będą wynosić emerytury połączone ze stażem pracy. Różowo nie będzieCzytaj dalej

Zwykle kupując przy drodze grzyby, czy jagody nie zastanawiamy się nad paragonami, kasami fiskalnymi, a resort finansów od lat przypomina, by zwracać na to uwagę.

Cała akcja sugeruje jednak, że paragony powinniśmy brać od każdego, a wszyscy, którzy nie mają kasy fiskalnej działają w szarej strefie. Portal money.pl zapytał Urząd Skarbowy o to, czy rzeczywiście wszyscy muszą wydawać paragony.

- Ewidencjonowaniu za pomocą kasy fiskalnej nie podlega sprzedaż produktów pochodzących z własnej działalności rolniczej - przekazała money.pl Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik oraz kierownik Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Przygotuj się na kolejny zakaz w sklepach. Petycja już w SenaciePrzygotuj się na kolejny zakaz w sklepach. Petycja już w SenacieCzytaj dalej

Chodzi o te produkty, które były uprawiane przez nas samych: na własnych polach, działkach, czy domowych ogródkach. To właśnie one nie podlegają przymusowi wydawania paragonów przy sprzedaży.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
2. Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo jak teraz. UE zmieni zasady
3. Niewyobrażalna tragedia w polskim McDonald's. Nie żyje kobieta, zmarła niezauważona

- Podobnie ma się sprzedaż tzw. surowców roślin zielarskich, a więc na przykład liści mięty i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych - dodała Rzeźnicka-Gniadek.

Zastanów się dwa razy zanim wybierzesz się na wesele. Twój pracodawca wyciągnie konsekwencjeZastanów się dwa razy zanim wybierzesz się na wesele. Twój pracodawca wyciągnie konsekwencjeCzytaj dalej

To wszystko podlega jednak trzem, ważnym warunkom: plony muszą być zbierane samodzielnie lub z pomocą rodziny, sprzedaż musi odbywać się bez pośredników - bezpośrednio na rzecz konsumenta i nie można przekroczyć finansowego limitu:

- Jeżeli w roku podatkowym przekroczono limit kwoty obrotu w wysokości 20 000 zł - powstaje wymóg ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie fiskalnej - zaznacza rzecznik.

Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu zaznaczyła, że spełniwszy te wymagania nie wymaga się dysponowania własną kasą fiskalną i wystawiania paragonów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dawid Kubacki zdeklasował rywali podczas dzisiejszego konkursu. Trzech Polaków na podium, niewyobrażalny sukces
  2. Córka Małysza wprawiła w osłupienie. Na zdjęciu wszystko widać
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasady
  5. WHO podało nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jedna grupa nie powinna ich nosić
  6. Kamery uchwyciły wszystko. Magda Gessler pobiła się ze współpracownikami
Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasadyPłacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasadyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News