Paragon elektroniczny już od sierpnia?
Pixabay/Pexels
Autor Maria Glinka - 3 Maja 2020

Już od sierpnia ruszają istotne zmiany w sklepach. Smartfon będzie teraz jeszcze bardziej potrzebny

Paragon wysłany na telefon? Takie rozwiązanie już w sierpniu zrewolucjonizuje zakupowe nawyki Polaków. Ma to być rozwinięcie strategii unikania kontaktów międzyludzkich, które są szczególnie niebezpieczne w dobie koronawirusa.

Paragon elektroniczny zamiast papierowego

Sprzedawca ma być zwolniony z obowiązku wystawiania paragonu w wersji papierowej – taki zapis zawiera nowelizacja specustawy o COVID-19 uchwalona na początku kwietnia. Dlatego też do pracy nad nowym rozwiązaniem zabrała się Platforma Detalistów, dzięki której już od sierpnia 2020 r. dowód zakupu będzie można wysłać elektronicznie bezpośrednio na telefon klienta – podaje biznes.wprost.pl.

Jest to tzw. koncepcja eParagonu, którą od kilku lat zajmuje się Ministerstwo Finansów. Czas pandemii, w którym szczególnie istotne jest zachowanie odstępu od innych osób, wydaje się być dobrym momentem na wprowadzenie paragonu elektronicznego. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i sprzedawców.

Polacy jednak mają szansę na zagraniczne wyjazdy. Jeden kraj wydał nam pozwoleniePolacy jednak mają szansę na zagraniczne wyjazdy. Jeden kraj wydał nam pozwolenieCzytaj dalej

Jak powinien wyglądać eParagon?

Specustawa dookreśla jedynie wymogi formalne, jakie ma spełniać eParagon. Każdy przedsiębiorca będzie mógł zatem samodzielnie wybrać taki sposób wydawania paragonu, który jest najbardziej adekwatny do prowadzonej przez niego działalności. Administracja publiczna nie będzie ingerowała w realizowanie tego zapisu i nie będzie dysponowała danymi poszczególnych nabywców.

Jednak wystawianie paragonów w wersji elektronicznej w dalszym ciągu rodzi wiele pytań. Kiedy klient powinien podać adres poczty elektronicznej, na który ma być wysłany eParagon? Po jakim czasie dowód zakupu dotrze do skrzynki odbiorczej? Jak sprawdzić, czy dany paragon jest oryginalny? W jaki sposób dokonać zwrotu w oparciu o eParagon?

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Pilna konferencja Andrzeja Dudy. Przekazał "doskonałe dla Polaków informacje"

Urządzenie mobilne odbiorcą eParagonu

Pytań jest wiele, ale przedsiębiorcy z branży są zgodni co do kształtu przyszłego paragonu elektronicznego. Ich zdaniem kluczowe jest, aby zapewnić natychmiastowy dostęp do dowodu zakupu tuż po zakończeniu transakcji. „Niezbędna jest również gwarancja jego autentyczności, zachowanie poufności danych oraz bezpieczeństwo całej procedury” – wyznał Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów.

Dlatego też pracownicy Platformy Detalistów proponują, aby eParagon wysyłać bezpośrednio na urządzenie mobilne konsumenta. Dzięki temu zagwarantowany będzie najwyższy poziom poufności. Zdaniem Detalistów wydanie paragonu w takiej formie powinno być dobrowolne i niezależne od metody płatności. W pracach nad wdrożeniem tego systemu uczestniczą takie sieci handlowe jak IKEA, LPP (właściciel m.in. Reserved, Mohito czy House), Superpharm i Decathlon.

Pieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apelujePieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apelujeCzytaj dalej

Proces długotrwały, ale konieczny

Prezes Platformy Detalistów oznajmił, że pierwsi sprzedawcy będą w stanie wydawać eParagony za 3-4 miesiące. Wprowadzenie elektronicznego paragonu musi bowiem odpowiadać indywidulanym potrzebom poszczególnych branż, dlatego proces jest długotrwały.

Już teraz niemal co piąta kasa fiskalna jest skonstruowana w sposób, który umożliwia wydawanie eParagonów. W celu uruchomienia tej usługi potrzebna jest jednak zdalna aktualizacja oprogramowania. Powszechne stosowanie eParagonu może być fundamentalną zmianą, która pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo zakupów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ośrodki sportowe pozostaną zamknięte? Jest decyzja ratusza
  2. Obostrzenia zaczynają być powoli eliminowane. Dzisiaj pożegnamy się z jednym dotyczącym handlu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pilne ostrzeżenia w Polsce. Stworzono nowe, alarm w 6 województwach Polski
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News