Papież Franciszek.
Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News
Autor Kasper Starużyk - 22 Sierpnia 2020

Mocne słowa Franciszka. Nie tylko katolicy będą zaskoczeni

Papież Franciszek wystąpił na Twitterze z sugestywny apelem, który może zaskoczyć zarówno katolików, jak i wyznawców innych religii czy osoby niewierzące. Uniwersalne przesłanie przebijające ze słów papieża Franciszka skłania do myślenia.

Papież Franciszek sprzeciwia się przemocy w imię Boga

W sobotę (22.08) papież Franciszek zamieścił na Twitterze wpis, który może zdziwić niektórych katolików, ale także ludzi innego wyznania czy nawet niewierzących. W swoim wpisie papież Franciszek krytykuje stosowanie przemocy w imię Boga. Wskazuje również na kwestię, która staje się oczywista, gdy zastanowimy się nad często przypisywaną Bogu wszechmocą. Wiele osób uważa, że Bóg czy jego imię wymagają swego rodzaju obrony przed krytyką, określaną niekiedy jako bluźnierstwo czy herezja. W swej wszechmocy Bóg nie potrzebuje jednak obrony ze strony człowieka. Tym bardziej zaś nie powinniśmy powoływać się na Boga dokonując aktów przemocy czy terroryzmu wymierzonych w innych ludzi, co już nie tylko nie jest potrzebne, ale wręcz stoi w sprzeczności z Dekalogiem.

Trudno powiedzieć, czy uniwersalna w wymowie wypowiedź papieża Franciszka odnosi się do konkretnych wydarzeń z o ostatnich dni, z pewnością jednak - nawet jeśli zamysł papieża był inny - można odnieść ją do pewnych aktów przemocy, jakie miały ostatnio miejsce. Także niektóre pojawiające się pod wpisem papieża Franciszka komentarze umieszczają jego słowa w konkretnym kontekście, przywołując trwającą w Polsce debatę nad sytuacją prawno-społeczną osób LGBTQI. "lgbt zdobyło umysł franciszka" [pisownia oryginalna] - komentuje wpis papieża jeden z użytkowników Twittera. "Czy PiS, ziobryści, rydzykowcy i sekta antychrześcijańska w episkopacie mają świadomość, że to skierowane do nich?" - pyta kolejny użytkownik. Niektórzy jednak odczytują słowa Franciszka nie jako krytykę przemocy wobec osób LGBT, lecz jako krytykę przemocy, której właśnie osoby LGBT rzekomo się dopuszczają. "Słyszeliście tęczowi !" - komentuje jeden z internautów. Ogólny charakter wypowiedzi papieża Franciszka sprawia, że różne strony sporu mogą potraktować ją jako poparcie ich stanowiska.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kiedy koniec pandemii koronawirusa? Szef WHO mówi o konkretnym terminie
2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
3. Lech Kaczyński wcale nie traktował poważnie Andrzeja Dudy? Światło dzienne ujrzała zaskakująca historia

Papież Franciszek nie podbił serc Polaków

Nie ulega wątpliwości, że papież Franciszek nie cieszy się i nigdy nie będzie cieszył się w Polsce taką popularnością jak Jan Paweł II. Abstrahując od dumy narodowej, która sprawiała, że Jan Paweł II podbił serca Polaków choćby jako wybitny i wpływowy przedstawiciel kraju nad Wisłą, wielu Polakom było po prostu bliżej do znacznie bardziej konserwatywnych poglądów Karola Wojtyły, które podzielał także jego następca - Benedykt XVI. Jak podaje Przewodnik Katolicki, słowa abp. Lengi, według którego papież Franciszek to uzurpator i heretyk, są symptomatyczne dla nastawienia wielu polskich katolików do teraźniejszej głowy Watykanu. - Proszę zobaczyć: oto pojawia się przywódca religijny, który powoduje wielką irytację uczonych w Piśmie. Tym, którzy są przywiązani do doktrynalnych zapisów czy zwyczajowych praktyk, pokazuje, że nie chodzi o wypełnianie owych praktyk, ale o radykalne miłosierdzie. To rodzi bunt - mówi w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego Rafał Cekiera, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

W rozmowie z Przewodnikiem Katolickim socjolog Rafał Cekiera przyznaje, że Polacy często wysuwają wobec papieża Franciszka zarzut liberalizacji doktryny.i obniżania wymagań. Cekiera wskazuje jednak, że postawa Franciszka wynika z jego przekonania o konieczności zdystansowania się wobec martwej litery prawa wobec palących problemów współczesności, do których wielowiekowe przekonania zwyczajnie nie przystają, co paradoksalnie prowadzi do działania wbrew duchowi Ewangelii. - Jezus uzdrawiał w szabat, oni dziwili się i oburzali, jak może łamać jedno z najważniejszych praw. Franciszek myje i całuje stopy muzułmance. Całuje dłonie ofiar pedofilii. I wywołuje w ten sposób nieświęte oburzenie. Czym to się różni od uzdrawiania w szabat czy rozmowy z Samarytanką? Papież nakłada kamizelkę uchodźcy na krzyż, podnosi się wrzawa, że tak nie przystoi. A przystoi, że jako bogata i syta wspólnota europejska patrzymy na ludzi ginących w drodze do Europy i nie próbujemy ich dramatowi skutecznie zaradzić? To właśnie jest współczesny problem „uzdrawiania w szabat”, przekraczania praw po to, by zwrócić uwagę na ich istotę - czytamy w Przewodniku Katolickim słowa Rafała Cekiery.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Joanna Jędrzejczyk wyznała smutną prawdę przed całą Polską. Przed laty przeżyła prawdziwy dramat, nikt nawet nie wiedział
  2. Jest fatalnie. Dramat za polską granicą przybiera na sile. Blokują wszystko, co się da
  3. Bill Gates ma tym razem wyjątkowo złe wieści. Milioner zasmuci większość osób
  4. Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy
  5. Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacić
  6. Potraktowali ją fatalnie, Kasia na długo zapamięta ich wesele. Para młoda powinna się wstydzić
Lepiej przejrzyj swoje szuflady. Za pewne stare monety możesz otrzymać małą fortunęLepiej przejrzyj swoje szuflady. Za pewne stare monety możesz otrzymać małą fortunęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News