Franciszek-unsplash-Agatha Depine
unsplash, Agatha Depine
Autor Komunikaty prasowe - 8 Lutego 2020

Papież chce nowego podatku. Daninę zapłacą najbogatsi z nas

Papież Franciszek apeluje o wprowadzenie podatku od najbogatszych. Według niego najbiedniejsi ponoszą krzywdę przez to, jak obecnie działa system finansowy na świecie. Nowy podatek niósłby za sobą zrównoważenie światowej gospodarki.

Papież Franciszek skrytykował światowy system finansowy

Papież Franciszek wyraził krytykę dla światowego systemu finansowego, przez który najbardziej cierpią najbiedniejsi. Jak podaje Money za Radio Zet, które powołuje się na katolicki magazyn The Tablet, Ojciec Święty uważa, że dobrym rozwiązaniem dla zrównoważenia światowej gospodarki byłby podatek od najbogatszych.

Tylko w styczniu było prawie 400 kontroli. Grozi grzywna nawet na 5 tysięcy złTylko w styczniu było prawie 400 kontroli. Grozi grzywna nawet na 5 tysięcy złCzytaj dalej

Przemawiał on na ten temat do uczestników konferencji "Nowe formy solidarności: ku braterskiej integracji i innowacji", która została zorganizowana przez Papieską Akademię Nauk Społecznych. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Rzymie.

Kultowe marki z PRL, które przetrwały do dziś. Jedne budzą wspomnienia, inne są teraz jeszcze bardziej popularneKultowe marki z PRL, które przetrwały do dziś. Jedne budzą wspomnienia, inne są teraz jeszcze bardziej popularneCzytaj dalej

Świat bogaci się coraz szybciej

Jak powiedział Franciszek, w tym roku aż ponad 5 milionów dzieci w wieku poniżej 5. lat poniesie śmierć w wyniku skrajnego ubóstwa. Według niego powinno to zmusić ludzi do myślenia i do działania. Ojciec Święty zaznaczył, że świat coraz szybciej się bogaci, a bieda nie ulega zmniejszeniu.

“Zauważył ponadto, że tegoroczny światowy dochód sięgnie blisko 12 tys. dolarów na mieszkańca (blisko 47 tys. zł), a mimo to setki milionów ludzi pogrąża się w skrajnym ubóstwie - brakuje im żywności, mieszkań, opieki medycznej, szkół, elektryczności, wody pitnej i dostępu do sanitariatów” - podaje Money.

Wielka rola 50 najbogatszych ludzi świata

Franciszek powiedział też, że gdyby 50 najbogatszych ludzi świata zdecydowało się na określone działania, wówczas miliony osób mogłoby zostać ocalonych. “Te pięćdziesiąt osób może sfinansować opiekę medyczną i edukację każdego biednego dziecka na świecie, poprzez podatki czy inicjatywy filantropijne lub obydwa działania” - stwierdził papież.

Zjawisko ukrywania majątków w rajach podatkowych

Papież zwrócił również uwagę na zjawisko ukrywania majątków w rajach podatkowych. Z tego względu ogromne pieniądze nie są odprowadzane m.in. na usługi publiczne i rozwój społeczny.

“Każdego roku setki miliardów dolarów, od które powinny być odprowadzane podatki na finansowanie opieki medycznej i edukacji, gromadzone są na kontach w rajach podatkowych, zapobiegając w ten sposób możliwości godnego i zrównoważonego rozwoju wszystkich podmiotów społecznych” - powiedział, jak cytuje Money.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. Link 513. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News