Papierosy a koronawirus
Pixabay/pasja1000
Autor Maria Glinka - 20 Kwietnia 2020

Francuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczy

Papierosy mogą chronić przed koronawirusem? Francuscy badacze stwierdzili, że wśród sporej większości ciężkich przypadków infekcji nie ma palaczy. Naukowcy na całym świecie wysnuli już wiele teorii na temat powiązania palenia z ryzykiem zakażenia, jednak najnowsze doniesienia są bezprecedensowe.

Papierosy a koronawirus

Papierosy szkodzą zdrowiu i koronawirusowi? Z najnowszych chińskich analiz przeprowadzonych na tysiącu chorych wynika, że palaczy było zaledwie 10 proc. wśród pacjentów z COVID-19. A pali co trzeci Chińczyk.

Z kolei z badań na 7 tys. chorych w USA wynika, że tylko 1,3 proc. stanowią palacze (czyli dziesięć razy mniej). A pali 13,4 proc. Amerykanów – podaje Gazeta Wyborcza.

Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyPrawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyCzytaj dalej

Francja rozwija teorię

Dwie analizy nie pozwalają wysnuwać ogólnych wniosków, ale powiązanie palenia z ryzykiem infekcji podchwycili francuscy naukowcy. Głos w tej sprawie zabrał szef rady naukowej zajmującej się walką z epidemią - prof. Jean-François Delfraissy.

„W tytoniu jest coś wyjątkowego. Wydaje się, że nikotyna chroni przed wirusem” – wyznał w ubiegłym tygodniu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Biedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędny
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

W związku ze negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia, jakie przynosi palenie, media natychmiast zaczęły przestrzegać obywateli, że na podstawie pojedynczych badań nie można budować trwałych tendencji i palenie wcale nie musi prowadzić do zabezpieczenia przed infekcją.

Naukowcy zwracali uwagę, że jeżeli już dojdzie do zakażenia to palacz ma dużo mniejsze szanse, żeby wyzdrowieć. Badacze twierdzą bowiem, że u osób uzależnionych od papierosów COVID-19 przybiera cięższą postać, w związku z czym wzrasta ryzyko śmierci.

Polacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkachPolacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkachCzytaj dalej

Dlaczego mniej palaczy choruje na COVID-19?
Co takiego mają w sobie papierosy, że francuscy naukowcy podkreślają ich znaczenie w kontekście koronawirusa? Jedna z hipotez bazuje na działaniu nikotyny – alkaloid znajdujący się liściach tytoniu wpływa stymulująco na organizm i poprawia samopoczucie palacza.

Naukowcy sugerują, że nikotyna może regulować pracę receptorów białkowych w komórkach nabłonka, które pokrywają dolne drogi oddechowe. Jest to główne miejsce ataku koronawirusa, a nikotyna to natarcie może utrudniać. Jednak jest to na razie jedynie teoria, która wymaga dokładnego zbadania.

Zmiana podejścia

Dotychczasowe analizy m.in. Światowej Organizacji Zdrowia wskazywały, że to właśnie palacze są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Ustalono, że papierosy przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia oraz układu oddechowego, które podwyższają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Chiny zbyt szybko odtrąbiły zwycięstwo. Xi Jinping ostrzega przed drugą falą zakażeńChiny zbyt szybko odtrąbiły zwycięstwo. Xi Jinping ostrzega przed drugą falą zakażeńCzytaj dalej

Specjaliści niejednokrotnie podkreślali, że palacze ryzykują więcej niż osoby niepalące – wdychanie dymu obciąża płuca i tym samym ułatwia dotarcie wirusa. Osoby z podrażnionym i uszkodzonym nabłonkiem układu oddechowego mogą być bardziej narażone na atak patogenu – donosi zdrowie.wprost.pl.

Poza tym naukowcy zwracają uwagę na ryzykowne zwyczaje palaczy - nieustanna styczność ust z palcami, w których trzymany jest papieros, zwiększa szanse przeniesienia zarazków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja przekazała najnowsze informacje. Kierowca busa nie przeżył wypadku, zmarł w szpitalu
  2. Maseczki mogą zostać z nami na najbliższe dwa lata. Wiceminister zdrowia wyjaśnia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Paryskie służby wykryły koronawirusa w ujęciach wody niezdatnej do picia. Wydano oświadczenie
Jednego z owoców możemy niedługo sporo się naszukać w sklepach. Pandemia znacznie ogranicza zbioryJednego z owoców możemy niedługo sporo się naszukać w sklepach. Pandemia znacznie ogranicza zbioryCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News