Nie wszystkie papierosy mentolowe zniknęły z polskiego rynku
Pixabay/pasja1000
Autor Maria Glinka - 12 Czerwca 2020

Nie wszystkie mentole zostały wycofane ze sklepów. Sprzedawcy muszą milczeć, zakaz z 2017 wiąże im ręce

Papierosy mentolowe, wyłączone z obrotu od 20 maja, można zdobyć w innej formie. Jednak wobec zakazu informowania o wyrobach tytoniowych w punktach sprzedaży nie wszyscy palacze o tym wiedzą i skłaniają się ku nielegalnym alternatywom. Czy zakaz sprzedaży mentoli sprawi, że szara strefa się powiększy?

Zamienniki mentoli szansą na podratowanie gospodarki

Papierosy mentolowe zostały wycofane na mocy dyrektywy unijnej, ale na rynku w dalszym ciągu można kupić zamienniki – papierosy elektroniczne, podgrzewacze tytoniu oraz cygara i cygaretki mentolowe. Jednak w związku z zakazem informowania o sprzedaży wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży z 2017 r. wielu sprzedawców ma trudności z dotarciem do klientów.

Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawiePrawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawieCzytaj dalej

Zdaniem Jacka Podgórskiego, dyrektora Instytutu Gospodarki Rolnej, zmiana przepisów jest niezbędna. „Rząd powinien umożliwić informowanie o obniżonej szkodliwości innowacyjnych wyrobów tytoniowych, podgrzewaczy do tytoniu. W Polsce mogłyby powstawać potężne fabryki, które produkowałyby tego typu wkłady do tytoniowych podgrzewaczy. To z pewnością odciążyłoby plantatorów, którzy dostarczają tytoń dla wielu firm. Błędem byłoby tej szansy nie wykorzystać” – wyznał.

Restrykcyjna polityka informacyjna utrudni odbudowę gospodarki

Zezwolenie na politykę informacyjną w dobie koronawirusa mogłoby sprzyjać także odbudowie gospodarki po pandemii. Mogłoby to wpłynąć pozytywnie na sektor rolny oraz sytuację finansową małych sklepikarzy. A to właśnie w nich zakaz sprzedaży mentoli uderzył najbardziej – papierosy mentolowe odpowiadają bowiem za 15-40 proc. przychodów i kiosków. Podatki pochodzące z mentoli to zysk rzędu 7-9 mld zł rocznie - podaje biznes.interia.pl.

Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiNajbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiCzytaj dalej

Wobec wycofania tej kategorii papierosów z rynku, 20 proc. uczestników badania Forum Konsumentów deklaruje, że będzie poszukiwało mentoli w szarej strefie. Na przestrzeni ostatnich 10 lat udało się obniżyć udział nielegalnych papierosów na polskim rynku z 19 proc. do 10 proc. Brak modyfikacji w regulacjach dotyczących informowania palaczy o alternatywnych wyrobach mentolowych może sprawić, że szara strefa znowu się powiększy.

Papierosy z szarej strefy niesprawdzone i niebezpieczne

Eksperci zwracają uwagę, że zakup mentoli na czarnym rynku stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. Są to wyroby tytoniowe produkowane bez nadzoru, nie spełniają wymogów co do jakości, a ich skład jest często nieznany. Zdecydowanie bezpieczniejsze są mentolowe zamienniki, co potwierdzają badania amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

FDA oceniła, że wprowadzenie urządzeń do podgrzewania tytoniu IQOS jest „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego”. Produkty przygotowane na bazie podgrzewanego tytoniu zawierają bowiem zdecydowanie mniej toksyn niż tradycyjne papierosy. Nie mówiąc już o mentolach z szarej strefy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Chcesz mieć dziecko, więc słono płać. W samej Warszawie nawet 1,5 tys. zł miesięcznie za opiekęChcesz mieć dziecko, więc słono płać. W samej Warszawie nawet 1,5 tys. zł miesięcznie za opiekęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News