Źródło: Ebay
Autor Kasper Starużyk - 3 Czerwca 2019

Pamiątka z Czarnobyla na aukcji eBay? Blok grafitu na sprzedaż

Na aukcje eBaya można nieraz znaleźć różnego rodzaju dziwaczne lub niespotykane przedmioty. W tym przypadku naprawdę mamy do czynienia z niebanalną aukcją. Sprzedawany jest blok do reaktora jądrowego z Czarnobyla.

12,5 kilogramowy blok z grafitu jako pamiątka z Czarnobyla?

Użytkownik zone_zero wystawił na sprzedaż w serwisie aukcyjnym eBay grafitowy blok, część reaktora jądrowego. Jest to Rieaktor Bolszoj Moszcznosti Kanalnyj - RBMK-1000, czyli Reaktor Kanałowy Dużej Mocy - blok stworzony z grafitu, dzięki czemu umożliwia stosowanie naturalnego uranu jako paliwa, bez jego wzbogacania. Składa się na kolumny tworzące rdzeń. Dziura w tym bloku mogła być zaprojektowana jako kanał paliwowy, sterujący lub techniczny. To właśnie uszkodzenie takiego reaktora było przyczyną katastrofy elektrowni jądrowej w 1986 roku.W opisie przedmiotu czytamy (tłum. Whatvext):

Rdzeń reaktora jądrowego RBMK-1000 zbudowany jest z ściśle upakowanych bloków grafitowych. Są one układane w kolumny z pionowymi cylindrycznymi otworami, do których wkładane są kanały paliwa (rury ciśnieniowe) oraz kanały dla prętów pochłaniających. Pionowe bloki grafitowe zawierają kanały paliwowe z paliwem jądrowym i kanały systemu sterowania i ochrony. Stos jest instalowany na spawanych metalowych płytach spoczywających na betonowych fundamentach. Rdzeń jest otoczony od góry, od dołu i poprzecznie za pomocą grafitowych reflektorów. Grubość odbłyśnika bocznego wynosi 1 m. Grubość górnych i dolnych reflektorów wynosi 0,5 m. Waga całego grafitu rdzenia wynosi 1700 ton. Waga grafitowych reflektorów wynosi około 300 ton.

Wreszcie wzrosną Wasze emerytury! Po miesiącach czekania poznaliśmy kwotyWreszcie wzrosną Wasze emerytury! Po miesiącach czekania poznaliśmy kwotyCzytaj dalej

2,8 tys, dolarów za część reaktora?

W treści aukcji czytamy również, że blok wyceniony na 2,8 tys. dolarów jest używany, ale... nigdy nie działał w reaktorze, nigdy nie był wykorzystywany w Czarnobylu i nie jest napromieniowany. Pochodzi z laboratorium i nie jest “pamiątką” z katastrofy, jednak niewątpliwie budzi duże zainteresowanie. Okaże się, czy ktoś się skusi na jego zakup.

ZOBACZ TAKŻE: 

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona, ja nie jestem winna jej działania 

2. Dodatkowe 10 000 tys. zł na raz od rządu jak będziesz pracował dłużej 

3. Krowa+ raczej jednak nie wypali

4. 4000 zł do emerytury za jedno szczególne osiągnięcie 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News