
Wjeżdżając niedługo na stację benzynową możesz się mocno zdziwić. Dystrybutory paliwa będą oznaczone zupełnie inaczej
Już niedługo zmianom mogą ulec oznaczenia paliw na stacjach benzynowych. Stosowne rozporządzenie regulujące tę kwestię zostało przygotowane przez Ministerstwo Klimatu. Co nas czeka na stacjach benzynowych?
Nowe oznaczenia paliw zgodne z unijną dyrektywą
Zdaniem resortu zmiana oznaczenia paliw to realizacja wymogów europejskich. Dzięki ujednoliceniu zasad właściciele stacji benzynowych w Polsce stracą możliwość „oznaczania dystrybutorów ciekłych oraz pistoletów wydawczych w sposób przez nich przyjęty” – tłumaczy Ministerstwo Klimatu, które wydało w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie.
Jednak już teraz niektórzy dystrybutorzy przestrzegają zapisów unijnej dyrektywy i stosują uniwersalne oznaczenia paliw. Na mocy rozporządzenia wszyscy ci, którzy tego nie robili, będą zmuszeni się podporządkować. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu. Żeby do tego doszło musi zostać pozytywnie zaopiniowane i przejść przez kolejnych osiem etapów procedowania – podaje auto.dziennik.pl.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Widok grobu dziecka Eleni odbiera mowę. Po 26 latach wygląd zaskakuje, nikt się nie spodziewał
Jak będą wyglądały nowe oznaczenia paliw?
Ministerialny dokument wprowadza obowiązek zmiany oznaczenia paliw nie tylko na dystrybutorach. Inne nazwy trzeba będzie umieścić także w instrukcji obsługi nowych samochodów czy na korku lub klapce wlewu paliwa.
Nowe oznaczenia paliw będą dotyczyły zarówno benzyny, jak i diesla. Benzyna oznaczona będzie kółkiem, wewnątrz którego pojawi się: E5, E10 lub E85. Litera „e” oznacza etanol, natomiast liczba wskazuje na maksymalną zawartość procentową etanolu w paliwie. Z kolei paliwo ciekłe typu benzyny silnikowej otrzyma nowe oznaczenie w postaci koła i symbolu EX umieszczonego w środku. Litera „x” oznacza liczbę określającą maksymalną zawartość biokomponentów lub eterów wyrażoną w procentach objętościowych.
W przypadku diesla pojawią się kwadraty. W środku figury znajdą się symbole B7, B10 lub XTL. Litera „B” wskazuje na biodiesel, podczas gdy wartości znajdujące się obok niej to procentowa zawartość biodiesla w paliwie, dopuszczalna do użycia w pojeździe. Ciekły olej napędowy otrzyma oznaczenie podobne do ciekłej benzyny silnikowej. W środku kwadratu zostanie umieszczony symbol „BX”. Litera „x” to miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów wyrażoną w procentach.
ZOBACZ TAKŻE:
- Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Ujawniono "plan B", który nie spodoba się wielu rodzicom
- Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
