Ozdoby choinkowe sprzed lat może sprzedać za całkiem niezłe kwoty
gratka.pl
Autor Radosław Święcki - 14 Grudnia 2020

Lepiej dbaj o swoje stare ozdoby choinkowe. Ceny bombek z PRL są olbrzymie

Choinka u niektórych już ubrana, inni czekają na 24 grudnia. Okazuje się, że w wielu polskich domach na świątecznym drzewku zawisną stare ozdoby choinkowe. Nie wszyscy mają świadomość, że posiadając w domu takie „skarby” można całkiem nieźle zarobić.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Czym zdobiono choinkę w okresie PRL-u,
  • Ile dziś kosztują ozdoby choinkowe sprzed lat,
  • Kto kupuje stare ozdoby choinkowe

Stare ozdoby choinkowe sporo warte

Wigilia już za 10 dni. W tym roku jak wiadomo święta upłyną pod znakiem pandemii i wprowadzonych w związku z tą sytuację obostrzeń, w związku z czym np. o spotkaniach w licznym gronie niestety musimy zapomnieć (przypomnijmy, że poza domownikami w gospodarstwie domowym będzie mogło przebywać nie więcej niż pięć osób).

Święta w wąskim gronie nie oznaczają oczywiście, że nie możemy stworzyć w swoich domach świątecznej atmosfery a jej symbolem od lat jest choinka. W wielu gospodarstwach domowych ubrana jest już od Mikołajek, nie brakuje jednak takich, które tego przyjemnego obowiązku dokonają dopiero 24 grudnia.

Choinka gości w zdecydowanych większości domów, natomiast otwartą kwestią pozostaje to co się na niej znajduje. Okazuje się, że nie wszyscy stawiają tu na nowoczesny design, a zawieszają kultowe ozdoby choinkowe sprzed lat, a konkretnie z tzw. czasów słusznie minionych.

Szklane muchomorki, szklane szyszki, cukierki, lampki choinkowe w kształcie świec, pajacyki choinkowe z drucika, dzwoneczki – to tylko niektóre z ozdób, jak przypomina portal polsktimes.pl, które Polacy zawieszali na choince w okresie PRL. Jak wspomniano, wciąż goszczą one na świątecznych drzewkach w niektórych domach. Inni stawiają na nowoczesne ozdoby, choć nie wyrzucili tych sprzed lat. Nie warto decydować się na ten krok. Powód? Stare ozdoby lepiej sprzedać niż wyrzucać. Można całkiem nieźle zarobić.

Ile kosztują stare ozdoby choinkowe?

- Dwóch Mikołajów, jeden grzybek i jeden kotek. Używane, mają już swoje lata, zdobienia miejscami powycierane, występują zabrudzenia i otarcia. Cena wywoławcza: 79 zł – cytuje treść jednej z ofert w serwisie Allegro Business Insider Polska.

Wpisując w serwisie Allegro „stare ozdoby choinkowe” ujrzymy „stare, około 60-letnie ozdoby choinkowe” warte 60 zł. A za zestaw 10 szklanek kulek, jak podaje Business Insider Polska trzeba zapłacić 200 zł, zaś za komplet 40-letnich pajacyków – 100 zł. Nieco mniej, bo 30 zł trzeba wyłożyć na dwa szklane muchomorki, zaś 12 zł za szklany księżyc.

Kto jest zainteresowany zakupem starych ozdób choinkowych? Z jednej strony kolekcjonerzy, z drugiej osoby, które z sentymentem wspominają święta z dzieciństwa, które przypadały właśnie na okres PRL i za sprawą owych ozdób chcą sobie tamte czasy przypomnieć.

Jeśli zatem ubierając choinkę znajdziecie takie „skarby” w pudełkach, pod żadnym pozorem ich nie wyrzucajcie. Możecie wystawić je na aukcję, bądź zawiesić na choince, bo jak już wiecie, nie będziecie jedyni, którzy na świątecznym drzewku umieszczają ozdoby choinkowe z czasów PRL.

A choinka jak przypomina polskatimes.pl nie była jedynym elementem świątecznego wystroju w upadłym 31 lat temu systemie. Podobnie jak dziś dekorowano wówczas stoły na których najczęściej znajdowały się ręcznie wykonywane stroiki, najczęściej ze świerkowych gałązek, bombek i świecy. Z kolei żyrandol zdobiła jemioła, pod którą należało dokonać obowiązkowego pocałunku.

Elon Musk również dał wyraz swojemu niezadowoleniu Cyberpunkiem. Inwestorzy przerażeniElon Musk również dał wyraz swojemu niezadowoleniu Cyberpunkiem. Inwestorzy przerażeniCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News