fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 11.12.2017. n/z Skrzynki z warzywami i owocami na straganie.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Marca 2020

Owoce i warzywa możemy jeść bezpiecznie. Niektóre z nich mogą jednak nie dotrzeć do sklepów

Owoce i warzywa można jeść - uspokaja Unia Owocowa i zapewnia, że epidemia koronawirusa nie wpływa na bezpieczeństwo spożywania owoców i warzyw. Problemy mogą być za to z dostawami.

Owoce i warzywa bezpieczne

Unia Owocowa poinformowała, że EFPA, stowarzyszenie skupiające producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej, opublikowało pierwsze prognozy i rekomendacje dotyczące epidemii koronawirusa i jej wpływu na globalny rynek owoców i warzyw. Jednocześnie EFPA podkreśla, że spożywanie owoców i warzyw jest bezpieczne i nie zachodzi obecnie żadne zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez transport żywności.

Rząd wycofuje się ze swojej deklaracji. Wielu rodziców pozostanie jednak bez finansowego wsparciaRząd wycofuje się ze swojej deklaracji. Wielu rodziców pozostanie jednak bez finansowego wsparciaCzytaj dalej

Owoce i warzywa nie przenoszą koronawirusa

„Pomimo, że nowy koronawirus może pozostawać na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni (w zależności od rodzaju powierzchni), jest bardzo mało prawdopodobne, aby wirus utrzymał się na powierzchni przy przenoszeniu, podróży i ekspozycji na zmiany temperatur”- cytuje raport EFPA Unia Owocowa.

Covid-19 postępuje, a rynek dobija do dna. Co należy kupić, aby się zabezpieczyćCovid-19 postępuje, a rynek dobija do dna. Co należy kupić, aby się zabezpieczyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. MZ: 13 nowych przypadków zakażeń w Polsce. Gwałtowny skok

To oznacza, że ryzyko przenoszenia koronawirusa jest zatem minimalne, natomiast producenci owoców i warzyw powinni nadal koncentrować swoje wysiłki na utrzymaniu najwyższych poziomów higieny i bezpieczeństwa żywności.

Rynek owoców i warzyw odczuwa skutki epidemii

Unia Owocowa podkreśla, że choć owoce i warzywa są bezpieczne, to epidemia koronawirusa jednak ma wpływ na rynek. Problemem stał się eksport owoców i warzyw do Chin z Unii Europejskiej. Poza tym, komplikacje pojawiają się też w europejskim handlu wewnętrznym. Transport jest utrudniony z powodu braku personelu w firmach przewozowych na terenach, gdzie występuje koronawirus, a to oznacza, że dostawy w niektóre miejsca będą niemożliwe.

Zdaniem specjalistów z EFPA epidemia koronawirusa to spore wyzwanie dla całego rynku owoców i warzyw. Aby nie doprowadzić do zatorów w przepływach świeżej żywności w ramach UE, dostawcy będą musieli zmodyfikować swoje kontrakty i łańcuchy dostaw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaszli od tyłu, użyli butelki. Wyrwali plecak, telefony i uciekli. Napad na młodych mężczyzn w Piasecznie
  2. Polki niechętnie chodzą do ginekologa. Częstą przyczyną jest zachowanie samego lekarza
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Stan nadzwyczajny w kolejnym kraju. Tuż obok Polski
Żeli antybakteryjnych, maseczek i środków do dezynfekcji nie kupisz już przez internet. Decyzja premieraŻeli antybakteryjnych, maseczek i środków do dezynfekcji nie kupisz już przez internet. Decyzja premieraCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News