owoce-pixabay-jaho
Obraz JaHo z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Maja 2020

Przygotuj się na ultra drogie owoce i warzywa. Wiadomo, które z nich wystrzelą cenowo wysoko w górę

Owoce podrożały o 22 procent w skali roku, a warzywa o 8 procent - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To duże wzrosty, ale to nic w porównaniu do podwyżek, jakie odnotowano w okresie od marca do początku maja. Są owoce, które podrożały o prawie 100 procent.

Owoce coraz droższe

Eksperci zwracają uwagę, że obecnie najdroższymi owocami są czereśnie i truskawki, ale dużo trzeba też zapłacić za jabłka, na które jest duży popyt. Ceny tych ostatnich powoli hamują, co wynika z pojawienia się na rynku truskawek. A to owoce, które Maciej Kmera z biura prasowego Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze nazywa w rozmowie z Gazeta.pl “hamulcowym dla ich rosnących cen". Wysokie ceny owoców na bazarach i targach nikogo raczej nie dziwią (zwłaszcza w tym okresie), ale dane o podwyżkach cen z supermarketów są zaskakujące. Szczególnie jeden z nich zanotował nieprawdopodobny wzrost.

Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Te owoce są droższe o prawie 100 procent

Gigantyczne skoki cenowe owoców w sklepach odnotowano tylko w okresie od marca do początku maja. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, analitycy Hiper-Com Poland oraz serwisu DING.pl sprawdzili ceny 10 najczęściej promowanych owoców w gazetkach promocyjnych sieci handlowych w okresie od 9 marca do 5 maja. W stosunku do zeszłego roku średnie ceny poszły w górę o 17 proc. Największy wzrost zanotowały jabłka, jeden z ulubionych owoców Polaków. Te owoce podrożały aż o 94 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. RMF: Mateusz Morawiecki miał podjąć bardzo ważną decyzję. Media dotarły do szczegółów planu, chodzi o obostrzenia

Ale jabłka to nie jedyne owoce, które zanotowały spore podwyżki. Ceny gruszek skoczyły o 31 proc., pomarańcze o około 28 proc., a cytryny i arbuzy o niemal 20 proc. O kilkanaście proc. podrożały mandarynki i winogrona - odpowiednio o 16,7 i 15 proc. Najmniejsze podwyżki zanotowały ceny ananasów, które zwiększyły się tylko o 5 proc.

Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?Czytaj dalej

Owoce coraz droższe. Ale niektóre są tańsze

Większość owoców i warzyw podrożała, ale są też i takie, które możemy kupić taniej. Obniżki są jednak kosmetyczne. Za mniejszą cenę możemy dostać banany i grejpfruty - obniżki wyniosły od 1 do 2 proc.

Paulina Kopeć ze Stowarzyszenia Unia Owocowa tłumaczy w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl, że na wyniki wpłynął zwiększony popyt i potrzeba robienia zakupów na zapas. A produktami, które można dłużej przechowywać są jabłka. Ekspertka wskazuje, że już na początku epidemii koronawirusa zapotrzebowanie na te owoce było dwukrotnie większe.

Owoce będą drogie. Na obniżki nie ma co liczyć

Co ciekawe, ceny owoców zwiększyły się trzy razy bardziej niż ceny warzyw. Choć wpływ pandemii jest niezaprzeczalny, bo doprowadził do paniki u klientów i zwiększonego popytu, eksperci zwracają także uwagę na inne przyczyny podwyżek.

- Wzrosty zostały też potwierdzone na rynku hurtowym. Pokazują one, że ceny w sklepach mogą zmienić się jeszcze bardziej na niekorzyść konsumentów. Zeszłoroczne uprawy były zdziesiątkowane przez czynniki pogodowe. W tym roku mieliśmy rekordowo suchy kwiecień. I dodatkowo zbiory mogą być utrudnione, m.in. z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się pracowników ze Wschodu - tłumaczy Karol Kamiński z serwisu DING.pl, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Największe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromNajwiększe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromCzytaj dalej

Ceny poszły w górę przez suszę, a komplikacją są też bardzo zimne noce. Trzeba przyznać, że w tym roku wiosna jest dosyć chłodna, a to nie pomaga w uprawach. Sadownicy są świadomi tego, że słabe warunki pogodowe przełożą się na niższe plony w nowym sezonie. Już teraz mają wiele owoców, które nie nadają się na sprzedaż.

- Nie wiemy jak nasze owoce przetrwają lipiec i sierpień. Jak przetrwają susze. Jeśli będą małe, zniekształcone i będą spadały z drzew, niewiele z nich zostanie na sprzedaż. A to automatycznie przełoży się na ich wyższą cenę. Proszę się spodziewać drogich owoców i warzyw na jesień - mówi w rozmowie z next.gazeta.pl Agnieszka Wilska, współwłaścicielka gospodarstwa sadowniczego w Pniewach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  2. Objawy zawału u kobiet bywają inne niż u mężczyzn. Nie wolno ich bagatelizować
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy, cały kontynent pokonał koronawirusa. Wspaniała wiadomość i ogromna nadzieja
Kwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieKwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News