Otwarcie hoteli nie wpłynie na decyzję hotelarzy. Będą walczyć w sądzie
Jan Bielecki/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 3 Lutego 2021

Na otwarcie hoteli już nie czekają. 50 przedsiębiorców ogłosiło, boleśnie uderzą w rząd

Otwarcie hoteli wydaje się mrzonką - zwłaszcza dla hotelarzy, którzy całkowicie stracili już nadzieję. Mimo ostatnich doniesień, jako że premier Mateusz Morawiecki miałby na dniach poinformować o otwieraniu hoteli, przedsiębiorcy woleli wziąć sprawy w swoje ręce. Już niedługo 50 hotelarzy wypowie wojnę Skarbowi Państwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co mają w planach hotelarze
  • Kiedy otwarcie hoteli
  • Jakie straty ponieśli hotelarze

Coraz mniejsze nadzieje na otwarcie hoteli

Na otwarcie hoteli w najbliższych dniach liczyli wszyscy, choć hotelarze zaczęli powoli tracić jakąkolwiek nadzieję i chyba doszli do momentu granicznego. Ponad 50 z nich zdecydowało się złożyć pozwy o odszkodowanie za straty poniesione w związku z narzucanymi przez rząd obostrzeniami.

Reprezentująca ich mec. Anna Çoban mówi, że przedsiębiorcy nie mieli żadnego innego wyboru - zostali przyparci do muru. Straty poniesione w związku epidemią wynoszą często kilkaset tysięcy złotych. Straty rekordzistów opiewają na kwoty nawet 2 mln zł.

- Dopóki nie zobaczę na konferencji pana premiera i nie usłyszę z jego ust, że branża hotelarska faktycznie się otwiera, nie uwierzę. Będę jak niewierny Tomasz, ale wiele razy słyszeliśmy, że w końcu będziemy mogli wznowić działalność, a potem nic z tego nie wychodziło - powiedział w rozmowie z money.pl Marek Łuczyński, prezes zarządu Polskiej Izby Hotelarzy komentując ostatnie doniesienia RMF FM, jako że rząd w najbliższych dniach miał ogłosić otwarcie hoteli.

Hotelarze będą dochodzić swoich praw bez względu na to, czy hotele się znów otworzą

Jak podaje money.pl, niezależnie od tego, czy po 14 lutym hotele będą mogły ponownie się otworzyć, właściciele hotelów i pensjonatów będą dochodzić w sądzie swoich praw. Zamierzają walczyć o odszkodowanie za czas, w którym musieli pozostać zamknięci, a na pieniądze od państwa nie mogli liczyć, ponieważ albo im nie przysługiwały, albo proponowane kwoty były jedynie kroplą w morzu potrzeb.

Anna Çoban, założycielka Kancelarii Coban Legal, członek Polskiej Izby Hotelarzy, będzie reprezentowała hotelarzy w sporze ze Skarbem Państwa. W rozmowie z portalem mecenas powiedziała, że kompletuje już ostatnie załączniki i najpóźniej na początku przyszłego tygodnia pierwsze powództwa będą mogły być już złożone w sądzie.

- Przygotowanie tego rodzaju pozwów to katorżnicza praca ze względu na dokumenty, które musimy załączyć. Klienci wciąż je dostarczają – to przede wszystkim decyzje o odmowie przyznania wsparcia z kolejnych tarcz antykryzysowych - powiedziała Anna Çoban dziennikarzom portalu.

Nawet 2 mln zł strat

Adwokat przekazała, że z powodu zamykania gospodarki, jej klienci utracili od 50 tys. zł do nawet 2 mln zł. Kwoty te dotyczą także tzw. utraconych korzyści, czyli zyski, jakie przedsiębiorcy mogliby osiągnąć, gdyby nie nałożono na nich ograniczeń.

Çoban przyznała też, że hotelarzom zależy na jak najszybszym rozwiązaniu sprawy, ponieważ wszyscy potrzebują pieniędzy natychmiast.

- Wątpię, by Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa, była skłonna zawrzeć ugody, niemniej chcemy jak najszybciej uzyskać pomoc, gdyż moim klienci są w tragicznej sytuacji. Idą do sądu, bo muszą – wbrew temu, co deklarują politycy, wielu hotelarzy żadnej pomocy nie otrzymało. Wytoczenie sprawy to nie jest ich "widzimisię", zostali po prostu przyparci do muru. Cierpią nie tylko biznesy, które budowali całe życie, ich współpracownicy, ale również ich zdrowie. Dzisiaj dowiedziałam się, że jeden z naszych klientów w związku z nerwową sytuacją dostał udaru - zdradziła.

Według adwokat hotelarze mają realne szanse, by wygrać spór i zyskać należne im odszkodowanie. Dlatego też zachęca także innych hotelarzy i właścicieli gastronomii do kontaktu z jej kancelarią.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News