Oszustwo na komornika - nawet nie zauważysz jak zajmą ci konto.
flickr/NBP
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Września 2020

Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd

Oszustwa przybierają coraz to nowe formy. Z tego, co obserwujemy wyobraźnia oszustów wydaje się nieograniczona, a ofiarami padają często osoby młode i takie, które są biegli w korzystaniu z internetu i trudno ich oszukać.

Oszustwo na komornika

Przypadek tego typu oszustwa opisał portal money.pl. Pan Michał, który jest informatykiem padł ofiarą niezwykle perfidnego przekrętu. Okazało się, że jest obciążony zmyślonymi i nieistniejącymi długami.

Przeliczenie emerytury korzystne nie tylko dla seniorów. Państwo odetnie sobie od każdego 2,3 tys. złPrzeliczenie emerytury korzystne nie tylko dla seniorów. Państwo odetnie sobie od każdego 2,3 tys. złCzytaj dalej

W czerwcu zeszłego roku informatyk z Warszawy odebrał telefon z firmy windykacyjnej Armada. Telefoniczny konsultant domagał się spłaty wierzytelności, która miała należeć do firmy Pactum. Chodziło o 3 tys. niespłaconego kredytu, jednak problem w tym, że Pan Michał nie przypominał sobie, żeby jakikolwiek kredyt zaciągał.

- To nie była miła rozmowa. Usłyszałem, że jeśli się nie dogadamy, to może mi zostać złożona wizyta w domu lub w pracy. Później byłem straszony komornikiem lub policją - opowiada mężczyzna w rozmowie z money.pl i dodaje, że nie był to jedyny raz. Do Pana Michała dzwoniło kilka innych firm (Armada, VEX, Kaczmarski Incasso, Ultimo), które domagały się spłaty tego samego długu. Później mężczyzna zaczął otrzymywać jeszcze SMS-y.

4,3 tys. zł bonusu do emerytury. Wiceminister chce znacznie rozszerzyć dodatek honorowy4,3 tys. zł bonusu do emerytury. Wiceminister chce znacznie rozszerzyć dodatek honorowyCzytaj dalej

- Pewnego dnia zostałem zbombardowany 84 połączeniami. Chodziło w tym wszystkim o to, abym się wystraszył i zapłacił - tłumaczy.

Zdaniem Pana Michała tak właśnie postępuje wiele osób, które padły ofiarą oszustów. Boją się dlatego płacą. Tym razem oszuści źle trafili, ponieważ mężczyzna wynajął prawnika, który odkrył, że w istocie dług Pana Michała od miesięcy krąży po firmach windykacyjnych.

Co ciekawe przez jakiś czas dług wchodził w posiadanie firmy zarejestrowanej na Malcie. Jak to się stało? Otóż firmy zarabiają na sprzedaży wierzytelności lub gdy uda im się odzyskać dług. Kolejną kwestią jest to, że w momencie, gdy dług krąży między firmami, a nazwisko zadłużonej osoby trafi do BIG, BIK lub na giełdę długów, sąd elektroniczny może to potraktować jako dowód, który będzie przyczynkiem do wystawienia nakazu zapłaty. Warto zaznaczyć, że sądy nie tracą czasu na analizowanie dokumentów dotyczących długów. Jedyne co się liczy to fakt, że je otrzymały.

Emerycie, możesz liczyć na szereg dodatków do swojej emerytury. Podpowiadamy jak je zdobyć. Kompletna lista dodatkówEmerycie, możesz liczyć na szereg dodatków do swojej emerytury. Podpowiadamy jak je zdobyć. Kompletna lista dodatkówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. W forsowanej ustawie znalazł się przemilczany zapis. Doprowadzi do wypłat nowego dodatku emerytalnego
2. Nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa. Władze Czech podjęły już decyzję
3. Dodatkowy zasiłek do kasacji. Rodzice stracą prawo do pieniędzy

Ostatnią firmą, która znalazła się w posiadaniu długu zaciągniętego przez oszustów była firma Kruk, która wysłała pismo do sądu elektronicznego w Lublinie. Ciekawe jest to, że pismo przyszło na adres, pod którym Pan Michał nigdy nie mieszkał, nie był zameldowany, a nawet nie rejestrował w tym miejscu swojej działalności. O tym, że przeciwko niemu toczy się sprawa dowiedział się tylko dzięki temu, że wynajęty przez niego prawnik zachował czujność.

- To mnie uratowało przed uprawomocnieniem nakazu zapłaty. W innym wypadku referendarz z e-sądu wystawiłby nakaz, który po dwóch tygodniach od drugiej próby doręczenia przez listonosza uprawomocniłby się, a potem trafiłby do komornika, który po prostu zająłby pieniądze na wszystkich moich kontach, nie patrząc w ogóle na to, czy faktycznie mam dług - wytłumaczył mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa.

Ujawnili najwyższą emeryturę w Polsce. Dostaje więcej niż premier, już wiadomo dlaczegoUjawnili najwyższą emeryturę w Polsce. Dostaje więcej niż premier, już wiadomo dlaczegoCzytaj dalej

Money.pl przypomina, że działania komornicze polegają na tym, że dług nie jest ściągany tylko z jednego konta. Zajmowane są wszystkie konta wraz z pensją w obawie przed tym, by dłużnik nie wyczyścił wcześniej swoich kont.

Oprócz tego firmy windykacyjne wymieniają się długami po to, by zatrzeć ślady. Trudno jest w końcu dochodzić do pierwotnego właściciela (zwłaszcza takiego, który dług spreparował), jeśli trafiał on do rąk różnych firm.

- Do dziś nie wiem, co to była za firma. Przypuszczam, że pobrała moje dane z rejestru CEiDG i na tej podstawie sfałszowała dokumenty dotyczące pożyczki i sprzedała je do firmy windykacyjnej. Gdy sprawa trafiła do tradycyjnego sądu, to okazało się, że "dowodem" przeciwko mnie nie jest umowa kredytu, ale dokumenty wewnętrzne firmy, czyli to, co firma wydrukowała dla swoich potrzeb. Przypuszczam, że dla referendarza w e-sądzie to by wystarczyło, aby wystawić nakaz zapłaty - wyjaśnia Pan Michał.

Biedronka w sporych tarapatach. Dzisiaj musi zmierzyć się z poważnym protestemBiedronka w sporych tarapatach. Dzisiaj musi zmierzyć się z poważnym protestemCzytaj dalej

Finał sprawy okazał się dla Pana Michała pozytywny. We wrześniu Sąd Rejonowy w Warszawie uznał, że mężczyzna nie jest winien żadnych pieniędzy. Powództwo firmy Kruk zostało oddalone, a na dodatek firmę Kruk obciążono kosztami sądowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jacek Kurski ma powody do radości. Kolejne miliony z naszych kieszeni wpłyną na konto TVP
  2. Zofia Klepacka wywołała ogromne oburzenie w Warszawie. Poszło o plakat
  3. Albo się spiesz, albo sobie odpuść. Jeden typ mieszkań drożeje w zastraszającym tempie
  4. Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary
  5. W ramach eksperymentu ukryli poufne dane na dnie morza. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa
Powstaje ogrodzenie na polskiej granicy. Budowa już ruszyłaPowstaje ogrodzenie na polskiej granicy. Budowa już ruszyłaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News