Oszustwo na KNF
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 19 Grudnia 2020

Przyjdą przebrani za kontrolerów, a potem okradną.Można stracić wszystkie pieniądze

Nowe oszustwo wykorzystane przez przestępców. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała komunikat, w którym ostrzega przed osobami próbującymi wyłudzić pieniądze. Sprawcy podają się za kontrolerów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób działają oszuści
  • Czego nie zaoferuje nam urzędnik KNF
  • Co jest jednoznaczną wskazówką, że mamy do czynienia z oszustwem

Nietypowe oszustwo. Przestępcy podają się za inspektora

Oszustwo "na kontrolera", to coraz popularniejsza forma wyłudzenia pieniędzy. Jak informuje KNF, ostatnio napływają do nich sygnały o osobach legitymujących się fałszywymi legitymacjami inspektorów.

Sprawcy na sfałszowanych dokumentach korzystają z logotypów KNF, dzięki czemu ich działania się znacznie wiarygodniejsze. W związku z sytuacją, uruchomiono specjalną stronę internetową, na której podaje się przykłady podszywania się pod kontrolerów.

Na stronie "UWAGA! Cyberoszust" zamieszczono listę znanych już metod oszustw. Jak pisze Interia, przestępcy np. oferują transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut, weryfikację kosztów produktów, bądź usług oferowanych przez podmioty pod nadzorem KNF.

O to urzędnik KNF cię nie poprosi. Będziesz miał pewność, że to oszustwo

W ostrzeżeniu możemy przeczytać także o podstawowych wskazówkach dotyczących kontaktów z potencjalnymi oszustami, oraz mechanizmów, jakimi się posługują. Komunikat opracowano we współpracy z policją.

Najnowszy sondaż poparcia zaskoczył. Tego ugrupowania jeszcze w rankingu nie byłoNajnowszy sondaż poparcia zaskoczył. Tego ugrupowania jeszcze w rankingu nie byłoCzytaj dalej

- Oszuści powołując się na sfałszowane dokumenty lub na działanie na zlecenie Urzędu KNF próbują się uwiarygodnić, dlatego głównym celem kampanii jest uświadomienie klientom sektora finansowego zagrożeń i ryzyka - napisano na stronie KNF.

Z komunikatu dowiadujemy się, że KNF, ani UKNF nigdy nie uczestniczy, ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową. Ponadto instytucje nigdy nie uprawniają nikogo z zewnątrz do ich reprezentowania.

KNF i UKNF nigdy nie oferują weryfikacji kosztów produktów, ani badania obsługi klientów. Nie pobierają również opłat za udzielenie pożyczek przez podmioty prywatne. Instytucje nie egzekwują również kosztów, podatków i opłat za certyfikaty.

Ponadto jak wskazuje Interia, Komisja Nadzoru Finansowego nie reguluje rynku kryptowalut, dlatego tym bardziej powinniśmy uważać, za osoby, które oferują za nimi obrót i podają się za urzędników państwowych. W takich wypadkach na pewno mamy do czynienia z oszustami.

Giełdy i kantory kryptowalut nie są licencjonowane, rejestrowane przez KNF. Od kilku lat jest to rynek, na którym można dobrze zarobić, ale nie wszyscy wiedzą na czym dokładnie polega. Dlatego niewiedzę ofiar wykorzystuje się przy oszustwach.

Do jednej z takich sytuacji doszło we wrześniu tego roku. Oszustwem "na inwestora", przestępca był w stanie przejąć ponad 200 tys. zł. Więcej o tym przypadku pisaliśmy więcej tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Wielki polski bank przerwał milczenie. Wiadomo już skąd się wzięła potężna awaria
  2. Nawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
  3. Nie ominą Cię nowe obowiązki jeśli używasz jednego gadżetu. Rejestracja to dopiero początek

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News