Oszustwo
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 12 Października 2019

Oszuści wyłudzą pieniądze i znikną. Mają naprawdę bezczelny sposób

Oszustwo finansowe może spotkać każdego z nas. Miej się na baczności, jeśli ktoś chce od ciebie pożyczyć pieniądze “na już” i podaje kod do mobilnych płatności. Z pewnością masz wówczas do czynienia z przestępcą, który przejął konto kogoś z twoich znajomych w serwisie społecznościowym.

Oszustwo przez podszywających się pod znajomych

Oszustwo finansowe może nas spotkać na każdym kroku. Komenda Główna Policji i Polski Standard Płatności przestrzega przed przestępcami, którzy podszywając się pod naszych znajomych w mediach społecznościowych, chcą wyłudzić od nas pieniądze. Dokonują tego, przejmując konta w takich serwisach jak Facebook czy Instagram i usiłują przekonać wybrane osoby do przelania im pieniędzy.

Wcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbWcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbCzytaj dalej

Nie wierz w “nagłe sytuacje”

Czym uzasadniają swoje prośby? Zazwyczaj motywują je nagłymi sytuacjami, prosząc o wypłacenie pieniędzy, przy pomocy BLIK-a - polskiego systemu służącemu do płatności mobilnych. Rolą ofiary jest podanie unikalnego kodu, a następnie potwierdzenie transakcji w swojej aplikacji bankowości mobilnej. Tym sposobem nieszczęśnik “wręcza” oszustowi swoje pieniądze.

Jak do tego dochodzi?

Portal Finanse.wp.pl przybliża jak dochodzi do wyłudzeń: “Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym, podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów, informuje policja w komunikacie. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych”.

Jak uniknąć wyłudzenia

Żeby uniknąć stania się ofiarą oszustwa należy bezwzględnie potwierdzać tożsamość osoby, która prosi nas o pożyczkę, bezpośrednio telefonując do niej. Policja oraz Polski Standard Płatności sugerują również, aby stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie naszych kont społecznościowych, które utrudni przejęcie ich. Napominają też o sprawdzaniu danych transakcji przed jej zatwierdzeniem przez aplikację mobilną. Oraz co najważniejsze - chronić własny telefon i PIN.

Ikea: Zjadła obiad, połamała zęby. Dostanie ogromne odszkodowanieIkea: Zjadła obiad, połamała zęby. Dostanie ogromne odszkodowanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Gwiazda TVN ma raka, pokazała leki za 600 zł. ”To nie my jesteśmy chorzy, a kraj, w którym żyjemy”
  6. Bardzo złe informacje o emeryturach. Prezes ZUS otwarcie: "Praktycznie niemożliwe do zrealizowania"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News