Oszczędzanie na emeryturę
elektroda
Autor Komunikaty prasowe - 2 Listopada 2019

Polacy obawiają się o swoje emerytury. Niektórzy mają sposób na uniknięcie przyszłych problemów

Emerytura jest odległą wizją dla pracowników do 26. roku życia, czyli profitentów ulgi “PIT 0”. Mimo to, aż trzydzieści procent z nich już odkłada na nią oszczędności. Przybliżamy szczegóły.

Emerytura ważna dla młodych Polaków

Emerytura jest zaskakująco istotna dla pracowników do 26. roku życia, mimo że to dla nich bardzo daleka przyszłość. Aż 31 % z nich aktywnie zabiega o zabezpieczenie swojej starości finansowo - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia. Jak informuje portal 300gospodarka.pl: “Zdecydowana większość oszczędza w tym celu pieniądze – w przysłowiowej „skarpecie” (36 proc.), na kontach oszczędnościowych (33 proc.), czy gromadząc środki na lokacie (7 proc.). Tylko 15 proc. inwestuje swoje oszczędności”.

Na państwową emeryturę nie ma co liczyć

Według IZFiA, instytucji, która zleciła badanie, odsetek Polaków w młodym wieku myślących o przyszłości i odkładających na emeryturę jest niewielki. Niby to prawda, ale dziwne również by było, gdyby dwudziestolatkowie rozmyślali intensywnie o starości. Zatem można uznać, że wynik jest satysfakcjonujący. Pokazuje, że część młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że państwowa emerytura, która powinna im się należeć z tytułu wpłacania składek ZUS, to mrzonki.

11 procent dwudziestolatków w ogóle nie myśli o emeryturze

Portal 300gospodarka.pl przybliżył dokładne wyniki badania: “Na razie jednak 11 proc. badanych przyznawało, że w ogóle nie myśli dziś o emeryturze, a 46 proc. deklarowało, że jest to temat, który rzadko zaprząta im głowę. Respondenci jako przyczynę najczęściej wskazywali brak wystarczającej ilości środków, by odkładać (34 proc.) oraz to, że emerytura to dla nich zbyt odległy temat (23 proc.)”. Nie ma się co dziwić, dla pokolenia ich rodziców oczywiste było, że emerytura to coś, co każdemu pracującemu obywatelowi należy się jak psu buda.

Rekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaRekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaCzytaj dalej

Fundusze inwestycyjne dobrym rozwiązaniem na przyszłość

Prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami sugeruje, że nie tylko samo oszczędzanie, ale również korzystanie z funduszy inwestycyjnych, to dobre rozwiązanie na przyszłość. Jak na razie nie ma zbyt wielkiego trendu na to, co może być przyczyną kryzysu finansowego, z którym zmierzyli się w przeszłości rodzice dwudziestolatków. Profesor zachęca więc, by to zmienić: “Fundusze inwestycyjne są idealne do długoterminowego oszczędzania, a przecież takim jest oszczędzanie na emeryturę. W dłuższej perspektywie pozwalają one na osiągnięcie potencjalnie wyższej stopy zwrotu niż lokata czy rachunek oszczędnościowy”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News