oszczędności
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Redakcja BiznesInfo - 13 Czerwca 2020

Prawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocy

Niestety pandemia koronawirusa odbiła się na każdej branży. Ekonomiści alarmują, że praktycznie, u co trzeciego Polaka brakuje w portfelu pieniędzy na przeżycie, nie mówiąc o dodatkowych oszczędnościach. Na rozwiązanie tego kłopotu część firm zdecydowała się na szybszą wypłatę zaliczek z przyszłych zarobków.

Gdy oszczędności brak

Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku, wszystkie dodatkowe wydatki odkładamy na okres spokojniejszy, pokryzysowy. I tak rzutem na taśmę - urlopy czy krótsze wyjazdy idą w odstawkę, to samo tyczy się remontów czy większych inwestycji. Alarmujące jest to, że w 2021 roku liczba osób ubogich może drastycznie wzrosnąć, a w skrajnym ubóstwie już niedługo może żyć nawet 3,7 mln Polaków (co dziesiąty), jak podaje serwis money.pl.

Niestety prawda jest bolesna - brak stałego dochodu przez okres zamrożenia runku, nie uratuje na ten moment nawet postojowe.

Ile zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachIle zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachCzytaj dalej

Co trzeci Polak bez oszczędności

Drastyczny wynik z badania "Sytuacja finansowa Polaków 2020" ukazuje gorzką prawdę. Wykazano bowiem, że co trzeci z obywateli naszego kraju nie ma żadnych oszczędności i nie jest w stanie funkcjonować nawet przez jeden miesiąc bez wynagrodzenia za pracę. Z kolei 68 proc. badanych wskazuje, że nawet kilka razy w roku nie ma środków przed wypłatą. Zaś odsetek osób, które są w stanie odłożyć część wynagrodzenia, wynosi tylko 13 proc, podaje serwis money.pl.

Zbyt niskie bądź zerowe zarobki, niestabilna sytuacja rynkowa, a także nagły wzrost cen- to tylko niektóre z czynników. Okazuje się, że w sytuacji dramatycznej najchętniej, bo aż 40 proc. Polaków pożycza pieniądze od rodziny lub przyjaciół, a 19 proc. korzysta z debetu na karcie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Dzień Dobry TVN pożegna kultowych prowadzących? Właśnie pojawiło się oświadczenie

Odsiecz firm: szybsza wypłata zaliczek

Na szczęście część pracodawców zaczęła zauważać ten trend. Tam, gdzie nie mogą dać podwyżki, oferują różne dodatki motywujące. Biorąc pod uwagę koncern Orlenu- wdrożył on u siebie narzędzie od firmy Symmetrical.Ai, które pozwala na wypłatę zaliczki z przyszłej pensji. Potrzebujesz na cito 500 zł, a do wypłaty pozostał jeszcze tydzień? Wypłać już teraz. To nie będzie pożyczka, po prostu twoja kolejna wypłata zostanie pomniejszona o 500 zł, pisze money.pl.

Piotr Smoleń, jeden z twórców startupu stwierdził, że wdrożenie tego typu rozwiązania wpływa pozytywnie na morale zespołu, które ostatnio zostało nadszarpnięte przez epidemię koronawirusa. Dodatkowo działa bardzo motywujące na nowo zatrudnionych, którzy mogą wypłacić sobie już zarobione pieniądze nawet kilka dni po rozpoczęcia pracy u nowego pracodawcy.

Bardzo ważne jest, aby ludzie nie mieli stresu finansowego. Dostęp rozwiązań problemów finansowych powinien być możliwy dla każdego zwłaszcza w takiej sytuacji, jaką jest koronawirus.

Wyprzedaż towarów nawet po zniżce 80%. Lidl rusza z szałową akcją, sklepy mogą spodziewać się tłumówWyprzedaż towarów nawet po zniżce 80%. Lidl rusza z szałową akcją, sklepy mogą spodziewać się tłumówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Samochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąSamochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News