Oszczędności utracone w wyniku upadku banku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 15 Maja 2020

Wiele osób nawet nie wiedziało, że straciło oszczędności swojego życia. Upadek banku pociągnął ich za sobą

Oszczędności wielu obligatariuszy PBS w Sanoku przepadły, a straty są liczone w milionach. Klienci nie zostali poinformowali o 100 proc. ryzyku inwestycji, w wyniku czego utracili majątek swojego życia. Dlaczego inwestorzy zostali wprowadzeni w błąd? Sprawa już trafiła do sądu.

Oszczędności w PBS zagrożone

Umieszczenie swoich oszczędności w Podkarpackim Banku Spółdzielczym okazało się złą decyzją. 17 stycznia 2020 r. do placówki w Sanoku wkroczyli przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z oświadczeniami potwierdzającymi przejęcie tego oddziału PBS. Łączna liczba klientów indywidualnych obsługiwana w tej placówce to 90 tys. Konta w banku miało także 8,6 tys. firm i 34 samorządy – podaje rzeszow.wyborcza.pl.

Sanocki oddział od lat mierzył się z problemami, które były wynikiem błędnej polityki kredytowej. Dlatego też BFG zadecydował o przymusowej restrukturyzacji PBS powołując się na złą sytuacją kapitałową banku. Doszło tym samym do przejęcia kontroli i wyznaczenia administratora. Jest to pierwszy tego typu przypadek na terenie naszego kraju.

Ostrzeżenie przed truskawkami. Kupujesz nie to, co myśliszOstrzeżenie przed truskawkami. Kupujesz nie to, co myśliszCzytaj dalej

Straty liczone w milionach złotych

Przymusowa restrukturyzacja określana mianem tzw. resolution była możliwa w sanockim oddziale ze względu na trzy przesłanki, które wymienia art. 101 ust. 1 ustawy o BFG. Po pierwsze, restrukturyzacji można dokonać, gdy istnieje groźba upadłości. Po drugie, gdy nie ma przesłanek, które wskazywałyby, że planowane działania uchronią taki oddział przed upadłością. Po trzecie, gdy „podjęcie restrukturyzacji było konieczne w interesie publicznym” – tłumaczył rzecznik BFG Filip Dudkowski, który podkreślił, że przymusowe przejęcie sanockiego oddziału uchroniło samorządy przed utratą wszystkich pieniędzy przekazanych PBS.

Jednak bardzo dużo podmiotów straciło swoje oszczędności. Wszystko dlatego, że BFG gwarantuje nienaruszalność wkładów klientów indywidualnych do 100 tys. euro. Dużą stratę odnotowały jednostki samorządu terytorialnego, duże firmy i inne podmioty nieobjęte gwarancjami – akcjonariusze i udziałowcy, z depozytu których zostaną pokryte straty sanockiego PBS. Samorządom odebrano ok. 43 proc. wszystkich lokat. Straty opiewają na miliony – 26 gmin i 7 powiatów zostało pozbawionych ponad 63,5 mln zł, a udziałowcy - 23 mln zł. Najbardziej stratni okazali się obligatariusze, którzy utracili łącznie aż 100 mln zł.

Nieoczekiwane konsekwencje obowiązku noszenia masek i rękawiczek. Może to doprowadzić do poważnych następstwNieoczekiwane konsekwencje obowiązku noszenia masek i rękawiczek. Może to doprowadzić do poważnych następstwCzytaj dalej

Obligatariusze będą walczyć o swoje oszczędności

Wraz z początkiem 2020 r. powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy PBS w Sanoku, które liczy kilkadziesiąt osób. Ze sprawą zgłosili się do kancelarii BDG Consulting. Mecenas Piotr Truszkowski uważa, że „pierwsza decyzja o restrukturyzacji w Polsce została podjęta z naruszeniem prawa”.

Raport, na mocy którego dokonano resolution został opracowany przez osoby z PwCv Advisory do tego nieuprawnione i niespełniające wymogów wynikających z ustawy o prawie bankowym. Dane w nim zawarte są ponadto nieaktualne, ponieważ pochodzą z lutego 2019 r. Na dodatek spółka PwCv Advisory nie bierze odpowiedzialności za przygotowany dokument. „Przedstawiliśmy te zastrzeżenia w skardze na decyzję BFG, którą złożyliśmy do WSA (…), czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy” – oznajmił adwokat.

Jeżeli sąd uzna, że decyzja o restrukturyzacji była bezprawna to obligatariusze otrzymają odszkodowanie z ramienia Skarbu Państwa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Wiadomości TVP złamały wczoraj przepisy? Bulwersujące fragmenty programu

Nierówne traktowanie i wprowadzanie w błąd

Prawnicy broniący obligatariuszy wyjawili, że ich klienci zostali po prostu wprowadzeni w błąd. Co więcej, traktowano ich w sposób nierówny. Większość z nich to drobni inwestorzy, którzy nie posiadają dużej wiedzy na temat rynku kapitałów, a zostali potraktowani przez sanocki oddział na identycznych zasadach jak profesjonalni inwestorzy.

„Dlaczego obligacje zostały umorzone? Ustawa dopuszcza możliwość zamiany zobowiązań na inne instrumenty? Dlaczego nikt nie informował obligatariuszy o tym, że są inwestycje o 100-procentowym ryzyku?” – pytał adwokat, która zwraca uwagę, że obligatariusze powinni działać na takich samych zasadach, jak klienci, którzy posiadali lokaty i depozyty. Oni otrzymają lokaty do wysokości 400 tys., a obligatariusze pozostali z niczym.

Piotr Truszkowski stwierdził, że wiele osób, zwłaszcza tych starszych, wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ich oszczędności przepadły.

Kolejne przelewy od ZUS już w drodze. Wiadomo kiedy pieniądze dotrą do PolakówKolejne przelewy od ZUS już w drodze. Wiadomo kiedy pieniądze dotrą do PolakówCzytaj dalej

Jak powinno się traktować obligatariuszy?

Zdaniem mecenasa w przypadku resolution obligatariusze powinni otrzymać rekompensaty od banku. Taka sytuacja miała miejsce np. w Hiszpanii czy we Włoszech. „W Polsce jednak nikt nie zadbał o klientów detalicznych. Nie został ustanowiony np. pozasądowy, niezależny arbitraż, który pozwoliłby na szybsze niż w sądach dochodzenie rekompensat oraz nie powołano specjalnego funduszu kompensacyjnego dla klientów detalicznych” – skomentował Truszkowski.

Dlatego też adwokat będzie domagał się zwrotu 100 proc. wkładu w wysokości 100 tys. euro wraz z odsetkami na wzór hiszpańskiego orzecznictwa w sprawie resolution Banco Popular przez Bank Santander.

Pierwsze kroki w kontekście odszkodowań zostały już poczynione – 8 maja Ministerstwo Finansów rozpoczęło przelewanie na konta samorządów utraconych środków finansowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zderzenie hulajnóg elektrycznych w Warszawie. Mężczyzna leżał na ziemi
  2. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Znoszą kolejny zakaz w Polsce. Ogromne ułatwienie, wielu czekało od dawna
Biedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćBiedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News