Oszczędności Polaków w bankach
pxfuel
Autor Konrad Karpiuk - 14 Listopada 2020

Oszczędności w bankach w zagrożeniu. Polacy masowo rzucają się na jeden sposób ochrony pieniędzy przed inflacją

Oszczędności w czasach kryzysu są kluczowe. Trudno jednak oszczędzać, gdy galopuje inflacja. Polacy wręcz rzucili się na jedną formę ochrony swoich pieniędzy.

Polacy inwestują swoje oszczędności w obligacje

Oszczędności Polaków trafiły w dużej mierze na obligacje Skarbu Państwa. Choć jak wskazuje Interia Biznes, nie pozwoli to na pełną ochronę pieniędzy przed inflacją, ale na pewno stanowi jakieś zabezpieczenie. Polacy nie zrażają się i chętnie inwestują w państwowe papiery wartościowe.

Dlaczego niektórzy artyści dostali fortunę od państwa? Odkryto już powód, rządowi może być wstydDlaczego niektórzy artyści dostali fortunę od państwa? Odkryto już powód, rządowi może być wstydCzytaj dalej

W październiku obywatele wydali 2,7 mld zł na detaliczne obligacje skarbowe, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii. To wzrost o 22 proc. względem września i o 38 proc. względem ubiegłego roku. Swoją rolę miało też obniżenie stóp procentowych, przez co lokaty w bankach przestały być opłacalne.

Co więcej, od początku 2020 roku ministerstwo finansów sprzedało papiery wartościowe na kwotę 24 mld zł. Do tej pory rekordowy pod tym względem był 2019 roku, w którym Polacy wydali na obligacje 17,3 mld zł. Warto zaznaczyć, że rok 2020 nie dobiegł jeszcze końca, więc prawdopodobnie jeszcze więcej oszczędności zostanie przeznaczonych na państwowe papiery wartościowe.

Październikowy wzrost efektem zamiany

Jak wskazuje Interia, październikowy wzrost nie jest spowodowany nagłym wzrostem zainteresowania, a operacjami zamiany. Dotyczą one sytuacji, w których wielu osobom kończył się okres inwestycji. Obywatele po zwrocie pieniędzy na konto zdecydowały się na ponowne zainwestowanie oszczędności w obligacje.

Wcześniejsza emerytura ma być już na 53. urodziny. Przynajmniej 1220 zł na rękęWcześniejsza emerytura ma być już na 53. urodziny. Przynajmniej 1220 zł na rękęCzytaj dalej

Operacje zamiany stanowiły 1/4 całej sprzedaży. Dzięki zamianie starych obligacji na nowe sprzedano papiery wartościowe warte ponad 711 mln zł. Sprzedaż była więc wyższa o ok. 300-400 milionów niż w miesiącu, w którym do zamiany by nie doszło.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. 7-letni Gabryś został brutalnie pobity w Anglii tylko za to, że jest Polakiem. Przemoc i szykany trwały ponad pół roku, rodzice bezradni
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Skąd takie zainteresowanie zamianą w październiku?

Jak wskazuje Interia w listopadzie 2015 roku, sprzedawano 11-miesięczne papiery skarbowe oprocentowane na 2 proc. w skali roku. Wtedy też sprzedano papiery wartościowe na kwotę 879 mln zł. Koniec inwestycji zapadał na październik 2016, a wtedy również zdecydowano się na zamianę, ze względu na korzystną ofertę zakupu obligacji tańszych o 30 groszy mniej za sztukę.

Porażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramatPorażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramatCzytaj dalej

Spora część inwestorów wybrała dwuletnie obligacje, stąd w październiku 2018 znów odnotowano wysoki wzrost. Ponownie zaproponowano starym inwestorom niższe ceny obligacji, które były korzystniejsze, jeśli zgadzało się na dłuższy okres inwestycji.

Wtedy też wiele osób zainteresowało się długookresowymi obligacjami, nawet na dziesięć, czy cztery lata. Dużo chętnych było także na obligacje dwuletnie, których okres zakończył się właśnie w październiku 2020 roku. Ponadto minęło 6 miesięcy od kwietnia, miesiąca, gdy obligacje były wyżej niż dziś oprocentowane.

Interia wskazuje, że była możliwość wykupienia nawet trzymiesięcznych obligacji, a niektórzy zdecydowali się swoje oszczędności w lipcu ponownie przeznaczyć na papiery wartościowe. W związku z tym kolejny okres zamiany wypadł właśnie w październiku.

Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeKsięża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeCzytaj dalej

Co ciekawe, minister finansów nie stosuje już zachęt w postaci bardzo wysokiego dyskonta na kolejne obligacje. Obecnie osoby, które wymieniają uzyskane oszczędności na kolejne obligacje, mają 10 groszy oszczędności na jednej obligacji, przy wartości papieru wartościowego na poziomie 100 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. Niemal zatrzymał się, aby obejrzeć wypadek. Wjechał w niego kierowca niesprawnego auta - Wideo z drona
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Ujawniono zarobki Igi Świątek. 19-latka ma na koncie prawdziwą fortunę, od tej sumy może zakręcić się w głowie
  7. Potrzebujesz tylko 5 minut, by przygotować przepyszne ciasto "Śnieżka". Prosty przepis, a efekt zachwyci każdego
Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszPłaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News