fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 07.01.2020. n/z Przezroczysta skarbonka z polskimi pieniedzmi na tle banknotow.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Maja 2020

Złe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitału

Oszczędności trzymane w bankach w tym momencie nie przynoszą dużego zysku. Nadszedł czas niskiego oprocentowania lokat i obligacji w Polsce. Trzeba się przyzwyczaić do tego, że te aktywa nie ochronią kapitału przed inflacją. Eksperci radzą szukać innych bezpiecznych przystani, aby zachować siłę nabywczą oszczędności.

Oszczędności w banku niewiele dadzą

Znamy już średnie oprocentowanie depozytów za marzec 2020 r. Pomimo, że już tamte warunki nie były korzystne, to nadal nie oddawały one w całości konsekwencji cięcia stóp procentowych. W marcu podstawowa stopa obniżyła się do 1,5 proc, natomiast w kwietniu spadła do 0,5 proc. A to odbija się na oszczędnościach, które trzymamy w banku.

W konsekwencji oferty depozytowe uległy pogorszeniu we wszystkich bankach. Bartosz Turek, analityk HRE Investments twierdzi, że już teraz możliwa jest sytuacja, w której za trzymanie oszczędności w banku będzie trzeba dopłacić - gdy koszty prowadzenia rachunku będą wyższe niż niewielkie oprocentowanie oferowane w banku.

- Warto o tym pamiętać w sytuacji, w której część instytucji oferuje już depozyty oprocentowane na 0,1 proc. lub jedynie 0,01 proc. w skali roku - tłumaczy ekspert, cytowany przez Business Insider Polska.

Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?Czytaj dalej

Tysiąc oszczędności da sześć złotych

Warto jednak zobaczyć najpierw, jak nieduży był to upadek. Lokaty zakładane w marcu były oprocentowane na 1,2 proc. - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. A to oznacza, że można było zarobić w skali roku 9,8 zł po opodatkowaniu za każdy powierzony bankowi tysiąc zł oszczędności.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie

Ekspert zwraca uwagę, że nowo zakładane lokaty to tylko niewielka część oszczędności trzymanych w bankach przez Polaków.

- Gdyby wziąć pod uwagę cały zgromadzony tam kapitał przez osoby fizyczne (na lokatach, rachunkach bieżących i oszczędnościowych), to w marcu średnie oprocentowanie tych pieniędzy wynosiło tylko 0,7 proc. To w praktyce oznacza, że statystyczny tysiąc trzymany w banku dawał mniej niż 6 złotych odsetek w skali roku (po opodatkowaniu) - wylicza Turek, cytowany przez BIP.

Na oszczędnościach niewiele można teraz zyskać

Zdaniem eksperta aktualna sytuacja jest jeszcze gorsza. Coraz więcej banków oferuje depozyty oprocentowane na mniej niż 1 proc., a coraz częściej w tabelach banków znajdujemy wartości na poziomie 0,1 proc. czy 0,01 proc. W konsekwencji szacunki HRE Investments wskazują na to, że dziś decydując się na przeciętną lokatę na tysiąc złotych można liczyć na 5-6 zł odsetek w skali roku.

- Zaparkowanie pieniędzy na rachunku bankowym, a nie lokacie da oczywiście jeszcze gorsze efekty - przeciętnie zarabiamy na nich obecnie 2-4 zł . To oczywiście za mało, aby pokonać inflację. Ta została oszacowana przez GUS w kwietniu na 3,4 proc. w skali roku. Jeszcze w marcu mieliśmy do czynienia z 4,6-proc. wzrostem cen - zwraca uwagę Bartosz Turek z HRE Investments.

W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywnościW poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kandydat na prezydenta Polski został zatrzymany przez policję
  2. Często pocisz się w nocy? Uważaj, ponieważ może być to objawem niebezpiecznych chorób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna śmierć, chciała zrobić zdjęcie. Jej ciało nie było w całości, gdy je znaleźli
Szykuje się nowy podatek? Chcą opodatkować rzeczy, których używamy na co dzieńSzykuje się nowy podatek? Chcą opodatkować rzeczy, których używamy na co dzieńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News