Oszczędności Polaków
Public Domain Picture
Autor Kasper Starużyk - 1 Lipca 2020

Oszczędności Polaków maleją. Wielu nie wystarczy nawet na miesiąc życia

Więcej niż połowa Polaków ma problem z oszczędnościami i żyje od "pierwszego do pierwszego". Okazuje się także, że boimy się utraty pracy w wyniku pandemii koronawirusa.

Polacy żyją od pierwszego do pierwszego, ponad 24% przepytanych przez Wirtualną Polskę respondentów przyznało, że nie posiada żadnych oszczędności. A ci, którzy regularnie odkładają pieniądze, składują naprawdę niewielkie sumy. Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie “Życie bez pensji”, w którym udział wzięło 1400 osób. Wyniki są zatrważające, Polacy nie mają żadnych alternatyw finansowych w przypadku utraty pracy.

Żyjemy bez oszczędności

Jak dowiadujemy się z badania, więcej niż połowa z nas ma problemy z oszczędnościami. Pandemia koronawirusa powoduje także dodatkowe obawy o utratę pracy. Jak podaje Wirtualna Polska - ci, którzy w ogóle odkładają pieniądze, przelewają na konta oszczędnościowe mniej niż 10% swoich pensji. Oznacza to, że oszczędności, które są zgromadzone na kontach Polaków pozwolą na przeżycie raptem dwóch tygodni. W badaniu ujawniono również, że 24% naszych rodaków nie posiada żadnych zaskórniaków w skarpecie.

Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówZakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówCzytaj dalej

Z badania wynika, że Polacy nie są gotowi do życia w obliczu nagłej utraty pracy. W przypadku takiego niespodziewanego obrotu sprawy, wielu mogłoby wpaść w tarapaty. Większość z nas żyje z miesiąca na miesiąc, od wypłaty do wypłaty. 55% badanych odpowiedziało, że w przypadku utracenia miejsca pracy nie ma innych alternatyw, jeżeli chodzi o środki na przeżycie. Aż 24% respondentów badania odpowiedziało, że nie posiada żadnych oszczędności. Wirtualna Polska wskazuje, że powodem takiego stanu jest fakt, że większość z nas miesięcznie wydaje aż 90% swoich wynagrodzeń.

Ile oszczędzamy?

Badanie cytowane przez Wirtualną Polskę wskazuje, że ci którzy regularnie oszczędzają, odkładają zazwyczaj kwotę mniejszą niż 500 złotych miesięcznie - wskazało tak ponad 50% respondentów. Aż 66% badanych zaoszczędzone mniej niż 5 tysięcy złotych, a zaledwie 25% więcej niż 10 tysięcy złotych. - Eksperci sugerują, że każdy z nas powinien posiadać oszczędności, z których moglibyśmy przeżyć co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Niestety z naszego badania wynika, że takie zabezpieczenie ma zaledwie 19 proc. Polaków. Na dodatek ponad połowa z nas nie ma planu awaryjnego na wypadek utraty pracy. Okazuje się więc, że jesteśmy zupełnie nieprzygotowani na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe - ocenia Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania w rozmowie z Wirtualną Polską.

Okazuje się, że Polacy obawiają się utraty pracy. Aż 43% respondentów wskazuje, że boją się straty stanowiska. Wśród zapytanych w badaniu, 9% odpowiedziało, że już utraciło swoje źródło zarobku w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem. Więcej niż połowa Polaków odczuła ekonomiczne skutki kryzysu. Najgorzej jest wśród młodych - aż 15% osób poniżej 25 roku życia utraciło pracę.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Nie żyje znany, nagradzany polski dziennikarz. Zabrała go poważna choroba, tragiczne doniesienia

5 tys. zł do wzięcia. Dziś rusza nabór wniosków, ale lepiej nie zwlekać5 tys. zł do wzięcia. Dziś rusza nabór wniosków, ale lepiej nie zwlekaćCzytaj dalej

Badanie wskazuje także, że jedną z pierwszych myśli na jaką wpadamy w przypadku utraty pracy jest sprzedaż dóbr. Wirtualna Polska wskazuje, że Polacy w pierwszej kolejności spieniężą biżuterię, ubrania, sprzęty elektroniczne. 60% z nas zrezygnuje również z wakacji, a także subskrypcji na platformach streamingowych i VOD. Niepokojące jest, że aż 33% badanych wskazuje, że zrezygnuje z obowiązkowych opłat, takich jak rachunki za wodę, prąd, czy internet.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za 2 tygodnie miała brać ślub. Niestety choroba pokrzyżowała plany
  2. Nietrzeźwa matka zasnęła, ojciec poszedł do baru. 3,5 letnia dziewczynka została bez opieki
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
500 plus. Ogromna zmiana w sprawie wniosku, chodzi o 2021 rok500 plus. Ogromna zmiana w sprawie wniosku, chodzi o 2021 rokCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News