Dzieci będą w wielkich klasach przez oszczędności
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 18 Lutego 2020

Kilkadziesiąt uczniów w klasie w imię oszczędności. Twoje dziecko niedługo może trafić do "kołchozu"

Oświata wykończy samorządy? Przez zaniżenie subwencji oświatowej i podwyżki dla nauczycieli miasta i gminy bedą musiały oszczędzać, co może miec wpływ na redukcję zatrudnienia i łączenie mniejszych klas w większe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Oświata spędza sen z powiek samorządowym. Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostało jeszcze pół roku, miasta i gminy już drżą przed nadciągajacą finansową katastrofą. Wszystko przez planowane na wrzesień 6 proc. podwyżki dla nauczycieli. W budżecie zaplanowano na ten cel jedynie 100, a nie 835 mln zł. Skąd tak radyklane zmniejszenie środków? Według Ministerstwa Edukacji to efekt zmniejszenia się liczby nauczycieli o ok. 7 tys. etatów. W ocenie resortu samorządom nie potrzeba aż tylu środków.

Renta dla samotnych Polaków. Mają dostać po kilkaset złotych miesięcznieRenta dla samotnych Polaków. Mają dostać po kilkaset złotych miesięcznieCzytaj dalej

– Nigdy z powodu zmniejszenia się etatów nie cięto subwencji oświatowej. Niestety w konsekwencji to musi się przełożyć na konkretne działania po stronie gminy i powiatów – komentuje Krystyna Szumilas, posłanka PO, minister edukacji w latach 2011-2013.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Co zrobią samorządy?

Sytuacja zmusza samorządy do szukania oszczędności. Część włodarzy już zapowiada konieczność redukcji zatrudnienia i zwiększenia oddziałów. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że samorządowcy mogą sobie pozwolić na ten krok, gdyż przepisy co do zasady nakładają obowiązek tworzenia oddziałów maksymalnie do 25 uczniów, ale tylko w klasach I-III szkół podstawowych. Tymczasem w starszych klasach możliwe są przetasowania i przykładowo utworzenie trzech z czterech oddziałów.

- Z uwagi na zmniejszone wpływy do budżetu miasta oraz zbyt niską subwencję oświatową na przyszły rok szkolny zalecone zostanie projektowanie klas o zwiększonej liczebności. Może to spowodować konieczność połączenia istniejących klas w celu zmniejszenia liczby małych oddziałów. Skutkiem wskazanych działań może być zmniejszenie etatów nauczycieli w szkołach – mówi w rozmowie z "DGP" Kamila Bogacewicz z Urzędu Miasta w Białymstoku. Na podobny krok zdecydują się także inne samorządy.

– W planach roku szkolnego 2020/2021 oddziały szkolne będą liczniejsze, natomiast liczba etatów nauczycieli zostanie zmniejszona. Dotyczy to głównie tzw. nauczycieli nietablicowych. Nie będziemy też mieli pieniędzy na remonty i inwestycje w placówkach oświatowych – mówi Monika Zapotoczna z Urzędu Miasta w Zielonej Górze.

Ledwo klepnęli cukrowy i od małpek, a już szykują kolejny. Resort nałoży na ciebie nowy podatekLedwo klepnęli cukrowy i od małpek, a już szykują kolejny. Resort nałoży na ciebie nowy podatekCzytaj dalej

Trudna sytuacja gmin

"DGP" zwraca uwagę, że w szczególnie trudnej sytuacji są gminy, które zarządzają małymi szkołami z niewielką liczbą uczniów.

– Nie możemy się zdecydować na takie oszczędności jak duże miasta, które przez zaniżoną subwencję chcą ograniczać liczbę nauczycieli i łączyć mniejsze klasy w większe. Dodatkowo kolejna podwyższka dla nauczycieli robi się dla nas kosztowna, po wakacjach wiele małych gmin może mieć poważne problemy finansowe – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

– Nie mamy zbiorczych szkół i musimy utrzymywać nauczycieli i pracowników administracyjnych często w placówkach z niewielką liczbą uczniów. Z pewnością będą łączone grupy np. językowe i nawet klasy, bo w uzasadnionych przypadkach jest taka możliwość – dodaje.

Część samorządów przyznaje jednak, że na razie wstrzymuje się z ostatecznymi decyzjami dotyczącymi ewentualnych oszczędności.

- Jeśli chodzi o szukanie pieniędzy, to musimy się wstrzymać do marca, kiedy to mamy dostać oficjalne dane dotyczące wysokości subwencji – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Wystarczą trzy daktyle dziennie. Ich wpływ na nasz organizm jest niesamowity
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Europejskie państwo w rozsypce po potwornej tragedii. UE chce przekazać 100 mln euro na pomoc
Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News