Szkoła
wikimedia, Panek
Autor Komunikaty prasowe - 14 Stycznia 2020

Szkoły będą zamykane coraz częściej. Kuratoria dały zielone światło

W oświacie nadchodzą zmiany. Szkoły, w szczególności te niewielkie będą zamykane lub reorganizowane. Taką decyzję wobec samorządów podejmują kuratoria.

W oświacie będą zmiany

W oświacie nadchodzą zmiany. Ze względu na trudną sytuację finansową samorządów, coraz więcej z nich ma w planach likwidację szkół lub ich przekształcanie, w celu obniżenia kosztów, które są związane z wydatkami na oświatę. “Przestrzegają, że zapowiedź kolejnej 6-procentowej podwyżki dla nauczycieli od września 2020 r. doprowadzi do tego, że zabraknie im pieniędzy na utrzymanie małych szkół z niewielką liczbą uczniów” - podaje “DGP”.

Wyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżkiWyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżkiCzytaj dalej

Rząd zgłosił autopoprawkę do budżetu

Co prawda rząd zgłosił autopoprawkę do budżetu i zagwarantował środki na wzrost płac, jednak według samorządowców zabezpieczenie na ten cel tylko 100 mln zł jest w istocie przerzuceniem kosztów na gminy. Zwłaszcza, że według prognoz Związku Miast Polskich podwyżki wrześniowe będą stanowiły koszty dla budżetu centralnego w kwocie ok. 800 mln zł. Z tego względu likwidacja placówek oświatowych jest jak najbardziej realną wizją. Wszak utrzymanie szkół w małych miejscowościach, do których uczęszcza mała liczba uczniów, jest dużym wyzwaniem.

“Po zapowiedzi kolejnej podwyżki dla nauczycieli, bez gwarancji subwencji oświatowej w odpowiedniej wysokości, samorządy nie będą w stanie utrzymać tych szkół, mogą mieć nawet problemy z wypłatą wynagrodzeń nauczycielom” – przyznaje Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol i przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, jak cytuje “DGP”. Według niego gminy nie będą miały innego wyjścia, niż tylko podejmowanie decyzji o przekształceniu lub likwidacji szkół.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News