Oświadczenie o wysokości dochodów emeryci powinni złożyć do ZUS do końca lutego
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Komunikaty prasowe - 14 Lutego 2020

Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

Oświadczenie o osiąganych dochodach w 2019 roku, emeryci i renciści muszą przekazać do ZUS do 2 marca. Jest to o tyle ważne, że na tej podstawie państwowy ubezpieczyciel ustala wysokość ewentualnych potrąceń ze świadczenia. 

Oświadczenie do ZUS. Zostały tylko dwa tygodnie

Oświadczenie o osiąganych dochodach w 2019 roku należy złożyć najpóźnije 2 marca. Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, mają więc jeszcze dwa tygodnie na powiadomienie ZUS. Nie każdego jednak obejmuje ten obowiązek.

Rząd szykuje kolejny program wsparcia. Skorzysta z niego tysiące PolekRząd szykuje kolejny program wsparcia. Skorzysta z niego tysiące PolekCzytaj dalej

Oświadczenie nie do końca obowiązkowe

Oświadczenia nie muszą go jednak składać osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń. - Dokumenty muszą złożyć osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, pobierają wcześniejszą emeryturę bądź rentę i pracowały w 2019 r. Nie ma znaczenia, czy była to umowa o pracę czy umowę zlecenia, czy prowadzenie własnej firmy. Informacja o przychodach potrzebna jest ZUS-owi do rozliczenia wypłacanego świadczenia — wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Według obecnych przepisów jak informuje portal prawo.pl, potrąceniom podlega emerytura lub renta, gdy osiągniemy dochody większe niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Jeżeli osiągniemy zarobki przekraczające 130 procent wysokości przeciętnego wynagrodzenia, wtedy może dojść do zawieszenia wypłaty emerytury lub renty.

Maksymalne kwoty zmniejszenia to:

  • 599,04 zł – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 449,31 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 509,22 zł – renta rodzinna dla jednej osoby.

Jeśli świadczeniobiorca nie złoży oświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego w 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie postępowanie wyjaśniające.

Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

TOP 10 największych sieci handlowych świata. Aż 3 z nich znamy z PolskiTOP 10 największych sieci handlowych świata. Aż 3 z nich znamy z PolskiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  2. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Tysiące seniorów mogą stracić trzynastą emeryturę. Zadecyduje jeden szczegół, o którym mało kto wie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News