Orlen otworzył kopalnię gazu ziemnego
Artur Andrzej, CC0, via Wikimedia Commons
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Stycznia 2021

Orlen właśnie ruszył z własną kopalnią gazu. Znajduje się w Polsce

Orlen uruchomił pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice na Podkarpaciu. To jednak nie koniec. Jeszcze w tym roku Orlen planuje kolejne odwierty poszukiwawcze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym będzie System Informacji Finansowej,
  • Jakie eksperci widzą zagrożenia w tym rozwiązaniu,
  • Kto jest jego pomysłodawcą.

Orlen uruchomił pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego

Grupa Orlen otworzyła na Podkarpaciu pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Do systemu przesyłowego trafiło ponad 2 mln m3 surowca z nowego złoża.

- W strategii Orlen2030 uwzględniliśmy konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych, które w perspektywie dekady będą zaspokajać 20 proc. naszego zapotrzebowania. Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu - powiedział cytowany w komunikacie Orlenu, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż - dodał.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku spółka Orlen Upstream uruchomiła wydobycie gazu ziemnego ze złoża Bystrowice w ramach testu produkcyjnego. W tej chwili kopalnia Bystrowice jest na etapie prób rozruchowych. Kiedy dobiegną końca i Orlen otrzyma pozwolenie na użytkowanie, budowa formalnie dobiegnie końca.

W komunikacie przekazano, że testy przeprowadzane w ramach etapu rozpoznawania złoża ma na celu określenie zasobów gazu ziemnego.

Złoże gazu ziemnego Bystrowice zostało odkryte w październiku 2018 roku dzięki zastosowaniu najnowszych technik wykonywania zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych”- napisano w komunikacie

Dzięki zastosowaniu selektywnego uzbrojenia wgłębnego udostępnione zostały po dwa horyzonty w każdym z odwiertów - z możliwością udostępnienia kolejnych. W 2021 r. na tej koncesji planowane jest wykonanie kolejnego otworu - czytamy dalej.

Działalność wydobywcza Orlenu

W Polsce Orlen koncentruje działania poszukiwawczo-wydobywcze w czterech województwach: wielkopolskim, małopolskim, pomorskim oraz podkarpackim. W tym celu Orlen współpracuje z PGNiG S.A. Na stronie Orlenu czytamy, że zasoby 2P posiadane przez Grupę ORLEN w Polsce wyniosły na koniec 2019 roku około 11 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (MMboe), w tym 8% to węglowodory ciekłe, a 92% to gaz.

Od 2013 roku za pośrednictwem spółki zależnej ORLEN Upstream Canada, Orlen prowadzi działalność wydobywczą w Ameryce Północnej. W tej chwili najważniejsze aktywa wydobywcze firmy znajdują się w rejonach Kakwa i Ferrier.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News