orlen
Autor Paulina Musianek - 11 Sierpnia 2019

Orlen + Lotos. Według KE może to doprowadzić do wzrostu cen na rynku paliw

Orlen i Lotos - to planowane połączenie wzbudziło wątpliwości Komisji Europejskiej. KE wszczęła postępowanie w celu oceny nabycia Lotosu przez PKN Orlen.

Orlen i Lotos. Połączenie ich doprowadzi do wyższych cen i mniejszego wyboru?

Orlen ma zostać przejęty przez Lotos. Zdaniem Komisji Europejskiej może to skutkować m. in. ograniczeniem konkurencji na kilku rynkach – głównie rynku hurtowej sprzedaży paliw, a w największej mierze paliwa lotniczego. Po połączeniu PKN Orlen stałby się jedynym jego dostawcą w Polsce i Estonii. Z powodu tych obaw KE poinformowała, że przeprowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące ewentualnych skutków transakcji dla poszczególnych rynków.

Proponowane przejęcie Lotosu przez PKN Orlen miałoby wpływ na kilka strategicznie istotnych rynków energii. Komisja zbada, czy planowane przejęcie doprowadziłoby do ograniczenia konkurencji oraz wyższych cen lub mniejszego wyboru paliw i produktów pokrewnych dla klientów biznesowych i konsumentów końcowych w Polsce i innych państwach członkowskich - poinformowała Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji.

PKN Orlen w wystosowanym komunikacie wyjaśniał, że nie jest zaskoczony tą decyzją, ponieważ ma świadomość, że KE potrzebuje więcej czasu na analizę tego złożonego przejęcia.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Nic nie jest przesądzone

Jak zaznacza KE, wszczęcie dochodzenia nie przesądza o jego wyniku. Teoretycznie każde rozwiązanie jest możliwe, również bezwarunkowa zgoda na fuzję spółek.

Stanowisko Komisji nie jest dla nas zaskoczeniem. Formalny wniosek, który złożyliśmy do Komisji Europejskiej na początku lipca br. był wynikiem intensywnej pracy z przedstawicielami tej instytucji. Teraz wchodzimy w kolejną, pogłębioną fazę analiz. Ważne jest, aby wypracować takie warunki, które będą akceptowalne dla wszystkich stron. Sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos to dla nas priorytet. Liczymy, że dzięki merytorycznej i konstruktywnej współpracy stron sfinalizujemy nasze prace w tym roku. Idziemy zgodnie z procedurami Komisji Europejskiej, tak aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie - poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek, jak czytamy w komunikacie.

Transakcja fuzji została zgłoszona Komisji Europejskiej 3 lipca 2019 r. KE ma czas do 13 grudnia 2019 r. na podjęcie decyzji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News