fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 18.03.2018. n/z Logo grupy Orlen.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 9 Grudnia 2020

Orlen się nie zatrzymuje. Koncern zapowiada przejęcie giganta rynku

Orlen nie ustaje w swoich ekspansjonistycznych zapędach, dlatego po Lotosie i Polska Press szykuje się na zakup PGNiG. Co więcej, wniosek o przejęcie może trafić do Komisji Europejskiej już w I kwartale 2021 r. Jakie są dokładne szczegóły planowanego przedsięwzięcia?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czemu Orlen decyduje się na przejęcia poszczególnych spółek
 • Kiedy Lotos stanie się częścią Orlenu
 • Jakie dokładnie Orlen ma plany wobec PGNiG

Orlen i jego ekspansja

Orlen nie odpuszcza i wciąż kontynuuje proces wchłaniania i przejęć innych spółek. Z wywiadu udzielonego przez Daniela Obajtka dla Dziennika Gazety Prawnej wynika, że Lotos stanie się częścią Orlenu już w przyszłym roku, a spółce niestraszny jest nawet kryzys rafineryjny.

Resort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuResort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuCzytaj dalej

- Lotos jest dla nas ważny z powodu pewnej premii rynkowej. To prawda, że jest mniej odporny na kryzys i bardziej wrażliwy na zmiany w otoczeniu makroekonomicznym niż Orlen, ale też nie jest rozpędzony w procesach inwestycyjnych, nie jest zbytnio zadłużony. Chcemy wykorzystać potencjał Lotosu w ramach poszukiwania synergii w działalności rafineryjnej, współpracy przy rozwoju petrochemii oraz wspólnym podejściu do tematu paliw alternatywnych, np. wodoru - tłumaczy w wywiadzie Obajtek.

Lotos nie jest jedynym przedsiębiorstwem, które przejmuje Orlen bowiem kilka dni temu rozeszła się wiadomość dotycząca wykupienia przez państwową spółkę grupy medialnej Polska Press. Przypomnijmy, że w jej skład wchodzi ponad 100 tygodników regionalnych, ale także 500 witryn internetowych oraz kilkadziesiąt dzienników lokalnych.

Politycy opozycji bardzo zaniepokoił fakt, że państwowa spółka podległa politykom będzie zarządzała ogromnym koncernem medialnym. Prezes Orlenu zapewnił w wywiadzie, że mimo przejęcia, Polska Press oraz zespoły wchodzące w jej skład będą pracowały w niezmienionych składach, a on sam ceni sobie przede wszystkim rzetelne dziennikarstwo.

Szwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczejSzwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczejCzytaj dalej

Jak się okazuje, Orlen nie odpuszcza w swoich ekspansjonistycznych zapędach i w przyszłym roku planuje przejęcie PGNiG - największego polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem i poszukiwaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Skąd taka decyzja?

Orlen chce przejąć PGNiG

- Wierzymy, że PGNiG prężnie działa i pozyskuje kontrakty, które mają wypełnić Baltic Pipe. Z drugiej strony połączony koncern będzie miał zupełnie inne możliwości negocjacyjne i możliwości zakupu ropy czy gazu - powiedział Obajtek.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Czarnek pisał list do Rydzyka. Wielce Czcigodny Ojcze Dyrektorze
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
Stało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosemStało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosemCzytaj dalej

Jego zdaniem przejęcie PGNiG przez Orlen może okazać się kluczowe w przypadku podejmowanych przez spółkę projektów. Przejęcie PGNiG mogłoby najwcześniej nastąpić na przełomie 2021 i 2022 roku.

- Wniosek koncentracyjny planujemy złożyć w I kw. przyszłego roku, ale tego nie musi rozpatrywać Komisja Europejska, może on trafić do UOKiK. Być może o to zawnioskujemy wcześniej do Komisji - o przekazanie sprawy UOKiK - wyjaśnia szef Orlenu.

DGP zapytało także o to, na w jakim stopniu Orlen chce inwestować na rynku w technologie docelowe, a na ile w przejściowe.

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieRząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieCzytaj dalej

- Unia Europejska oficjalnie uznaje gaz za paliwo przejściowe i nie unikniemy tej technologii, szczególnie w naszym regionie, bo obecnie nie ma alternatywy dla regulowania systemu. W ramach grupy mamy już dwa bloki gazowo-parowe, które korzystnie wpływają na wynik segmentu energetyki, kolejne elektrownie zasilane gazem planujemy wybudować w Ostrołęce i w Gdańsku. Przy obecnych zasadach rynku mocy mamy zapewnioną stopę zwrotu, nawet przy dzisiejszym poziomie opłat CO2. Nie ma atomu, który mógłby stabilizować system, musimy więc jednocześnie rozwijać źródła zeroemisyjne i gazowe - wyjaśnił.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje wielki Polak
 7. UEFA podjęła decyzję ws. rasistowskiego skandalu w Lidze Mistrzów
Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News