PKN Orlen zainteresowany inwestycja w 5G
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Radosław Święcki - 9 Lutego 2021

Orlen planuje wyprzedzić Chińczyków. Łakomym okiem patrzy w stronę 5G

Okazuje się, że PKN Orlen patrzy łakomym kąskiem nie tylko na koncerny prasowe, ale także technologię 5G. Paliwowy gigant jak informuje „Parkiet” sprawdza, ile kosztuje budowa ogólnopolskiej sieci 5 G. Eksperci chwalą ten pomysł.

Z tego artykułu dowiesz się:

    • PKN Orlen zainteresowany inwestycją w 5G
    • Jakie konkretnie ruchy planuje koncern
    • Czy paliwowy gigany może być operatorem hurtowej sieci

PKN Orlen zainteresowany 5G

Przypomnijmy, że 5G to piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych, mająca stanowić ważny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. Technologia projektowana jest w celu sprostania bardzo dużemu wzrostowi transmisji danych a także umożliwieniu natychmiastowej łączności miliardowi urządzeń (tzw. Internet Rzeczy).

Okazuje się, że przejmujący w ostatnim czasie koncerny prasowe PKN Orlen (kilka dni temu informowaliśmy o wyrażeniu zgody przez Urząd Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez paliwowego giganta Polska Press) jest zainteresowany również inwestycją w technologię 5G.

Paliwowy koncern jak podaje serwis „Parkiet” planuje zlecić analizę rynku usług i technologii 5G, obejmującą m.in. koszty budowy infrastruktury potrzebnej do świadczenia usług z jej wykorzystaniem.

Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania technologii 5G w przemyśle, dzięki której praca zakładu produkcyjnego może być bardziej wydajna, autonomiczna i elastyczna – mówi w rozmowie z serwisem Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PKN Orlen.

- Sieć 5G mogłaby znaleźć zastosowanie w działalności biznesowej PKN Orlen głównie w zakresie rozbudowy opomiarowania i analizy danych IIoT (przemysłowy internet rzeczy) z instalacji produkcyjnych oraz systemów przemysłowej łączności krytycznej – dodaje rzeczniczka koncernu.

Cytowani przez "Parkiet" eksperci chwalą ten pomysł.

5G ma moim zdaniem dużą przyszłość. Jeśli ktoś szuka racjonalnych i przynoszących rozsądny wzrost projektów, to biznesplan uwzględniający tę technologię może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie że można liczyć na rządowe bądź unijne dofinansowanie inwestycji – komentuje Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

PKN Orlen operatorem hurtowej sieci?

Z informacji serwisu wynika, że PKN Orlen sprawdza, ile kosztuje budowa ogólnopolskiej sieci 5G w różnych wariantach. Rzeczniczka paliwowego giganta pytana o to, czy zaangażuje się on w projekt narodowego operatora 5G (jego podwaliny prawne tworzy rząd) i zostanie operatorem hurtowej sieci we współpracy z pomysłodawcą tego projektu Exatelem i państwowym Polskim Funduszem Rozwoju, udziela jednoznacznej odpowiedzi.

Rozważamy analizę rynku usług i technologii 5G, z uwzględnieniem wykonania infrastruktury sieci 5G w lokalizacjach przemysłowych oraz na stacjach paliw Orlen. Nasze plany nie obejmują natomiast udziału w projekcie budowy operatora hurtowej sieci 5G wspólnie z wymienionymi firmami – podkreśla Zakrzewska.

Exatel i Polski Fundusz Rozwoju jak przypomina serwis od niemal dwóch lat prowadzą rozmowy z czterema operatorami sieci komórkowych w kraju (chodzi o Polkomtel, P4, Orange Polska i T-Mobile Polska) o powołaniu spółki #Polskie5G, która mogłaby być hurtowym operatorem korzystającym z pasma 700 MHz.

Sieć 700 MHz docelowo miałaby mieć zasięg ogólnopolski i zapewniać łączność na głównych szlakach transportowych (przede wszystkim autostrady i inne drogi szybkiego ruchu wzdłuż których ulokowane są stacje paliwowe).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News