Śmieci
pixbay, Tomasz_Mikolajczyk
Autor Komunikaty prasowe - 3 Lutego 2020

Będziesz płacił dodatkowe 130 zł miesięcznie. Wszystko przez sąsiada, który nie segreguje śmieci

Opłaty za śmieci będą wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe już szykują się do ściągania większych stawek. W Warszawie kara za brak segregacji wynosi 130 zł dla każdego gospodarstwa domowego, nawet jeśli dotyczy to tylko jednego lokatora.

Opłaty za śmieci pójdą do góry

- Opłata za śmieci przewyższy u nas tę na fundusz remontowy, która wynosi u nas miesięcznie średnio 46 zł za lokal. W porównaniu z rokiem 2019 jako spółdzielnia będziemy płacić za śmieci 16 mln zł więcej - powiedziała Barbara Różewska, prezeska największej w stolicy Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jak cytuje Wyborcza.

Od marca opłata za śmieci będzie wynosić 65 zł od gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 94 zł w domach jednorodzinnych. – Dla gospodarstwa jednoosobowego opłata wzrośnie z 10 zł do 65 zł, a u nas 54 proc. mieszkańców to ludzie w wieku poprodukcyjnym, którzy żyją z emerytur - wyjaśnia Barbara Różewska.

Zaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyZaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyCzytaj dalej

Mieszkańcy ubolewają nad nowymi stawkami

Mieszkańcy spółdzielni Energetyka ubolewają nad nowymi stawkami. – 70 proc. osób mieszka w gospodarstwach jedno- i dwuosobowych, a one najbardziej odczują tę podwyżkę - mówi Katarzyna Szwarc, kierowniczka osiedla „Bernardyńska”.

Spółdzielnie szykują się do zaskarżenia uchwały Rady Warszawa, która wprowadza nowe stawki za odbiór śmieci.

Karne stawki zapłacą wszyscy

Kolejną problematyczną kwestią jest segregacja śmieci. Stawka 65 zł będzie obowiązkowa, nawet w przypadku, gdy śmieci w całej nieruchomości będą posegregowane. Dotychczas decydowała o tym wspólnota lub zarządca nieruchomości, a podstawą była deklaracja mieszkańców, którzy czasem woleli płacić więcej niż segregować śmieci. Kontrole również nie były bardzo szczegółowe.

Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminie

Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminie weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Na jej mocy zaczęła obowiązywać segregacja dla wszystkich mieszkańców. Gminy natomiast dostały możliwość wprowadzenia kar w kwocie od dwu- do czterokrotności zwykłej stawki za jej brak.

„W przypadku bloków będzie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa. Nawet jeśli jeden mieszkaniec nie będzie segregować odpadów, ukarani zostaną wszyscy lokatorzy z danego budynku. Stołeczny ratusz informuje, że jeszcze w styczniu rozpoczną się pierwsze kontrole” – ostrzega mieszkańców jedna ze spółdzielni, cytuje Wyborcza.

Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  2. 6-letni Antoś przegrał walkę z chorobą. Wszystko zaczęło się od przeziębienia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Emerytce nie starczało pieniędzy na życie. Od polityka dostała radę, która woła o pomstę do nieba
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News