Opłaty za mieszkanie cały czas rosną
By Kakarakak - Warszawikia, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5520449
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Listopada 2019

Utrzymanie mieszkania będzie kosztować cię krocie. Opłaty mocno w górę

Opłaty za mieszkanie są coraz większe. Najbardziej podrożał w tym roku wywóz śmieci. Główny Urząd Statystyczny podaje, że koszty wzrosły o 31,3 proc. i wygląda na to, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Na utrzymanie domu statystyczna polska rodzina wydaje średnio 922,5 zł - wynika z analiz HRE Investments.

Opłaty za mieszkanie w górę

Opłaty za mieszkanie rosną. Z szacunków firmy HRE Investments opartych o dane GUS wynika, że statystyczna polska rodzina wydaje 922,5 zł na utrzymanie domu. Jest to wynik większy o 1,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Jak podaje forsal.pl, ta kwota obejmuje utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu, a więc dotyczy takich wydatków jak energia, media, czynsze, wywóz śmieci, zakup AGD, mebli, ale też napraw i remontów. Kwota nie uwzględnia kosztów kredytów, podatków oraz opłat związanych z posiadaniem lokalu.

Śmieci najdroższe

Najbardziej podrożał wywóz śmieci. Stawki wzrosły aż o 31,3 proc. na przestrzeni ostatniego roku. Forsal.pl podaje, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Jednak opłaty za odpady to nadal bardzo nieduży ułamek naszych wydatków. Z danych Eurostatu wynika, że wywóz śmieci generuje zaledwie 0,5 proc. opłat jakie ponosimy w ramach utrzymania domu.

Jak podaje portal, zwiększone opłaty za wywóz odpadów były rekompensowane przez spadek kosztów energii elektrycznej. “W związku z tym, że rachunki za prąd pochłaniają około 2,7 proc. wydatków statystycznego obywatela, to rządowa interwencja na rynku energii elektrycznej powinna pokryć nam wzrost wydatków na wywóz śmieci” - pisze forsal.pl. Jeżeli w przyszłym roku ceny prądu pójdą w górę, to będzie to miało duży wpływ na wysokość opłaty za mieszkanie.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

Wszystko drożeje

Czy oprócz energii elektrycznej coś taniało w ostatnim roku? GUS podaje, że kosztów jakie składają się na opłaty za mieszkanie tylko AGD i opał były tańsze - odpowiednio o 1,3 proc. i 0,2 proc. Inne produkty i usługi podrożały. Więcej kosztują teraz usługi sprzątania czy naprawcze, jak również czynsz za wynajem, koszty usług kanalizacyjnych, woda, czy ogrzewanie centralne. Wobec rosnącej inflacji należy się przygotować na to, że będziemy płacić coraz więcej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez swój nos nie mogła patrzeć na swoje odbicie. Po operacji jest jak zupełnie inna osoba
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News