fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Banknoto 100 zl w dloniach.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 3 Grudnia 2020

Nowe opłaty od stycznia. Nie wymknie się nikt, kto ma konto w banku

Opłaty bankowe rosną w zastraszającym tempie, a do grona podmiotów podwyższających je dołączają kolejne. Część banków zdecydowała się na podniesienie prowizji za korzystanie z konta lub przelewy tuż po zakończeniu pierwszej fali pandemii. Niestety, ale opłaty bankowe podwyższają kolejni. Czemu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego banki zdecydowały się na podwyżki opłat bankowych
 • Które banki już podniosły opłaty bankowe
 • Jakie podmioty decydują się na podwyżki od stycznia 2021 r.

Podwyżki opłat bankowych efektem pandemii?

Wielu klientów zastanawia się, dlaczego opłaty za korzystanie z usług bankowych wciąż szybują w górę. Jak się okazuje, eksperci zgodnie uważają, że podwyżki opłat bankowych to jeden z efektów pandemii. Dlaczego?

Niemiec płakał, jak rezygnował. Koniec kultowego, uwielbianego w Polsce modelu VolkswagenaNiemiec płakał, jak rezygnował. Koniec kultowego, uwielbianego w Polsce modelu VolkswagenaCzytaj dalej

Jednym z poważnych powodów jest obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski - okazuje się, że to właśnie z udzielanych kredytów banki czerpały jeden z najwyższych dochodów. Aktualnie nie chcą udzielać ryzykownych kredytów, bowiem de facto im się to nie opłaca, a zysk nie jest współmierny. Mimo wszystko nie jest to jedyny powód.

Zobacz także: Niebywałe, co się dzieje w Wuhan po roku od wybuchu epidemii

- Najbardziej stabilnym i przewidywalnym źródłem przychodów dla banków, niezależnym od rynkowych zawirowań, są przychody prowizyjne, czyli opłaty za konta, karty debetowe czy przelewy. Będziemy zatem świadkami zmiany modelu dochodowości rachunków z przychodów odsetkowych na rzecz prowizyjnych - powiedział w rozmowie z bankier.pl Łukasz Dąbrowski, Dyrektor Biura Rozwoju Bankowości Codziennej Banku BNP Paribas.

Eksperci zgodnie potwierdzają, że obniżenie stóp procentowych, a jednocześnie zmniejszenie możliwości zarobku z marży odsetkowej oznacza dla klientów koniec darmowej bankowości oraz podwyżki opłat bankowych.

Masz długi? Sylwester dla ciebie jest nie tylko datą zabawy. Zostały już tylko 4 tygodnie, potem możesz mieć kłopotyMasz długi? Sylwester dla ciebie jest nie tylko datą zabawy. Zostały już tylko 4 tygodnie, potem możesz mieć kłopotyCzytaj dalej

Przypomnijmy, że już podczas pierwszej fali pandemii na podwyżki za wykonywane przelewy zdecydował się m.in.: bank Credit Agricole, Alior Bank, a nawet PKO BP. Jak się okazuje podwyżki opłat bankowych nie mają końca, a na horyzoncie widać kolejne podmioty podejmujące podobne decyzje.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Socha przyłapana na gorącym uczynku. SE: Złamała obostrzenie
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Opłaty bankowe wciąż rosną

Już w grudniu swój cennik opłat bankowych zmieni Santander Bank oraz Inteligo - informuje bankier.pl. W Santander Bank Polska opłata warunkowa za Konto Jakie Chcę urośnie do 6 zł, natomiast za obsługę karty do 8 zł.

Liczył na sporo pieniędzy i kosztowności. Ukradł 67-latce sztuczną szczękęLiczył na sporo pieniędzy i kosztowności. Ukradł 67-latce sztuczną szczękęCzytaj dalej

Bank informuje, ze opłaty będzie można uniknąć poprzez regularne wpływy na rachunek w kwocie min. 500 zł oraz poprzez wykonanie jednej transakcji w miesiącu za pomocą karty płatniczej lub BLIK. Osoby do 26. roku życia będą nadal mogły bezpłatnie prowadzić Konto Jakie Chcę.

Poza Santander Bank Polska, opłaty bankowe w grudniu wzrosną także dla użytkowników platformy Inteligo należącej do PKO Banku Polskiego. Co ciekawe, bank zróżnicował opłaty od dnia, w którym zostało założone konto.

"Datą graniczną jest dzień 11 maja 2010 r. Rachunki firmowe otwarte przed tą datą zdrożeją z 3,99 zł na 8 zł, przelewy wewnętrzne zlecane na infolinii z 0,99 zł na 2,90 zł, a zewnętrzne z 2,99 zł na 8,90 zł. Z kolei w ramach rachunków otwartych po 11 maja 2010 r. opłata za prowadzenie wzrośnie z 0 do 12 zł, przelew wewnętrzne u konsultanta na infolinii z 4 zł na 5 zł, a zewnętrzne z 5 zł na 15 zł" - podaje portal bankier.pl.

Z kolei od 15 stycznia 2021 r. swój cennik zmieni BOŚ Bank. Od tego dnia opłata za prowadzenie EKO Konta wzrośnie do 6 zł. Opłaty za prowadzenie rachunku będzie można uniknąć wpłacając na rachunek miesięcznie min. 1 tys. zł, natomiast w przypadku EKO Konto VIP będzie to 7,5 tys. zł.

Toyota Bank uderza w karty kredytowe i podnosi opłaty roczne za korzystanie z Black Pearl, Ice Rose i Toyota More do 90 zł. Zdrożeją także karty dodatkowe, a operacja zmiany limitu wzrośnie do 30 zł. Miesięczna opłata za korzystanie z karty w przypadku niewykonania min. 4 transakcji w zależności od posiadanej karty wzrośnie do 8 zł oraz do 10 zł.

Potężna awaria w ING. Jedna z najdłuższych w historii bankuPotężna awaria w ING. Jedna z najdłuższych w historii bankuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Nowotwór powrócił. Mały Bruno walczy ze straszną chorobą
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Podczas pogrzebu coś wystawało z ziemi. Żałobnicy rzucili się do ucieczki
 7. Pokazali, jak wygląda grób Kazimierza Deyny. Smutny widok (FOTO)

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News