Opłaty na A2
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 29 Czerwca 2020

Zmiany w poborze opłat na autostradzie. Będą skanować rejestracje

Autostrada Wielkopolska szykuje się do zmian na A2. Opłaty będą pobierane w inny sposób między innymi przez skanowanie tablic rejestracyjnych. Wszystko po to, by upłynnić ruch.

Jak podaje Puls Biznesu spółka zarządzająca płatnym odcinkiem A2 chce by nowy system upłynniał przejazd, a na bramkach nie tworzyły się korki. Wakacje to czas, gdy są one największe. Niektóre odcinki - między innymi między Krakowem i Katowicami oraz między Gdańskiem a Toruniem - wprowadziły aplikacje do poboru opłat.

Opłaty w aplikacji?


Gazeta podnosi, że na 225 kilometrowym odcinku autostrady kierowcy muszą się zatrzymywać aż 10 razy by uiścić opłatę za przejazd. Autostrada Wielkopolska, zarządca odcinka szuka innego rozwiązania poboru opłat. - Spółka analizuje możliwość unowocześnienia systemu poboru opłat przez wdrożenie możliwości elektronicznego wnoszenia opłat z wykorzystaniem technologii automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych - napisano w sprawozdaniu z działalności AWSA za 2019 r, podaje portal Money.pl

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policji

- Autostrada Wielkopolska pracuje nad elektronicznym systemem, który ułatwi wszystkim kierowcom, zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, dokonywanie na bramkach opłaty za przejazd. Chcemy, aby wdrożony system funkcjonował w formule wygodnej dla kierowców i już znanej z innych autostrad - mówiła "Pulsowi Biznesu" Anna Ciamciak, rzeczniczka AWSA. Jak dowiadujemy się z serwisu Money, jednym z możliwych rozwiązań jest opcja Stop&Go - polega ona na tym, że kierowca po zainstalowaniu aplikacji podjeżdża do bramek, zatrzymuje się, a po zweryfikowaniu przez system rusza w dalszą drogę. Docelowo jednak system ten miałby być jeszcze bardziej usprawniony.

Doświadczenie w nagrywaniu

- Docelowo chcielibyśmy wdrożyć także formułę slow&go, czyli przejazd przez Punkt Poboru Opłat bez konieczności zatrzymywania pojazdu - dodaje rzeczniczka. Wskazuje również, że Autostrada Wielkopolska jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury. Spółka prowadzi z resortem dialog o możliwych rozwiązaniach kwestii opłat. Decyzja o tzw. videotollingu i płatności aplikacjami zapadnie po jego zakończeniu.

Okazuje się, że spółka ma już doświadczenie w automatycznym odczytywaniu danych z tablic rejestracyjnych. Kamery zostały zamontowane na jednym z mostów między Wrześnią, a Koninem. Obrazy są wykorzystywane przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego - ponieważ na tym moście obowiązuje zakaz wyprzedzania innych pojazdów przez ciężarówki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta celowo nakaszlała w twarz rocznemu dziecku. Jego mama podała przyczynę
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News