Opłaty obniżone po interwencji UOKiK
Pixabay/_Alicja_
Autor Maria Glinka - 23 Grudnia 2020

Polacy mają co świętować. Koniec z samowolką banków, opłaty nie pójdą w górę

Opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego zostały obniżone. Nowe, bardziej korzystne stawki to zasługa interwencji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ocenie instytucji zawyżone stawki stanowiły zbyt dużą barierę dla obywateli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegała interwencja prezesa UOKiK
  • Jakie są nowe stawki opłat
  • Które banki znalazły się na celowniku UOKiK

Opłaty kredytowe w dół

Opłaty, które banki nakładały do tej pory za zaświadczenia o historii spłaty kredytu hipotecznego, były zdaniem Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK, niesłusznie zawyżone. Na wydatek byli narażeni klienci, którzy potrzebują dokumentu w celu unieważnienia umowy kredytowej w postępowaniu sądowym.

Interia podaje, że dzięki zaangażowaniu UOKiK opłaty uległy znacznemu zmniejszeniu. W przypadku jednego egzemplarza zaświadczenia należy liczyć się obecnie z kosztami rzędu 50-200 zł w zależności od banku. Największy spadek widać w przypadku opłaty za okres 20-letni - stawka została obniżona z 3 tys. do 50 zł.

Prezes UOKiK postanowił pochylić się nad zawyżonymi opłatami, ponieważ do urzędu napłynęło bardzo dużo skarg od konsumentów.

Wysokie opłaty utrudnieniem dla klientów

Zdaniem prezesa UOKiK wygórowane opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone, czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręCzytaj dalej

Ponadto dzięki zaangażowaniu instytucji banki zrezygnowały z uzależniania wysokości opłat od długości okresu, w którym klient spłaca kredyt hipoteczny. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić choć część pieniędzy.

Decyzja w sprawie obniżenia stawek została przesłana już do siedmiu banków oraz Związku Banków Polskich. W ocenie UOKiK instytucje muszą zaprezentować nowe, przejrzyste wyliczenia.

Mając na uwadze dobro klientów, banki powinny wyznaczyć limit opłat, które musi ponieść konsument ubiegający się o jedno zaświadczenie na mocy jednej umowy. Banki powinny w zrozumiały sposób zaprezentować także stawki, które będą obowiązywały przy wydaniu informacji z kilku dokumentów (w takiej sytuacji instytucje pobierają zazwyczaj dodatkowe opłaty).

UOKiK na tropie zawyżonych opłat. Wielka kara dla wielkiego banku

Warto zwrócić uwagę, że grudniowa decyzja o obniżeniu opłat to nie pierwsza interwencja UOKiK w zakresie działalności banków. W sierpniu instytucja nałożyła karę rzędu 5 mln zł na Deutsche Bank Polska. Powodem pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej były postanowienia odnoszące się do mechanizmu wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu. UOKiK uznał tego typu klauzule za niedozwolone.

Co więcej, UOKiK zakończył postępowania wyjaśniające względem BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP i Raiffeisen Bank International AG. Udało się także domknąć działania miękkie w sprawie Banku Millennium, Getin Noble Banku i mBanku.

Ostatecznie UOKiK nie podważył opłat nakładanych przez Bank Millenium i mBank. Z kolei BNP Paribas zrezygnował z uzależniania wysokości opłat od długości wnioskowanego okresu jeszcze przed rozpoczęciem interwencji urzędu.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji
  2. Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionych
  3. Mały warszawski sklep wykiwał godziny dla seniorów. Sposób jest wręcz absurdalnie banalny
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News