Nie tylko kolejki w urzędach mogą zaskoczyć obywateli
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Października 2019

Najbardziej absurdalne opłaty w Polsce. Płacić muszą nawet zmarli

Opłata za zmianę nazwiska lub za potwierdzenie obywatelstwa to dosyć oczywiste przykłady taks pobieranych przez urzędy. Jednak w urzędach można natknąć się na wiele innych dziwnych ustawowo pobieranych opłat.

Niedawno głośno było o wpadce w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Politycy obiecywali, że zniosą opłatę za wyrobienie dowodu osobistego. Problem polegał na tym, że ta opłata nie obowiązuje już od prawie 10 lat. Ale politycy mieliby co znosić, gdyby zagłębili się w system urzędniczy. Jak podaje portal Finanse.wp.pl, w polskich instytucjach nie brakuje dziwnych opłat.

Opłaty w urzędach zaskakują

Ślub i wesele to bardzo kosztowna impreza. Pary, które planują wziąć ślub, muszą być gotowe na duże wydatki. Do kosztów takich jak wynajęcie sali, opłacenie gości czy zakup sukni ślubnej powinni doliczyć 84 złote za sporządzenie aktu małżeństwa. Nie ma znaczenia, czy ślub jest zawierany w urzędzie czy w kościele.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

Natomiast akt urodzenia lub zgonu jest wystawiany bezpłatnie. Urzędnicy nie pobierają opłat od dzieci i zmarłych. Jednak jeśli ktoś planuje opuszczenie tego świata, to musi być gotowy na wydatek rzędu 22 zł - taki jest koszt sporządzenia protokołu, który zawiera ostatnią wolę spadkodawcy.

Dowód osobisty jest wydawany za darmo, jednak jeśli ktoś czuje potrzebę zmiany swojego imienia lub nazwiska, powinien liczyć się z wydatkiem rzędu 37 zł. Co ciekawe, bardziej opłacalna jest zmiana zarówno imienia, jak i nazwiska - wtedy płacimy jednorazowo 37 zł.

Opłaty za broń

Czasy, gdy książęczka wojskowa była ważnym dokumentem minęły już dawno temu. Jednak gdyby ktoś zgubił swoje zaświadczenie potwierdzające przydatność do armii to zawsze może poprosić o wyrobienie duplikatu. Urząd wycenia taką operację na 28 zł. Z kolei jeśli ktoś chce trzymać broń pozbawioną cech użytkowych (taką, która nie działa) to powinien zapłacić za prawo do jej posiadania 82 zł. Trochę więcej trzeba zapłacić za broń, z której można strzelać - 242 zł. A jeśli broń jest rejestrowana na firmę to należy liczyć się z wydatkiem 1193 zł.

Dziwnie i nieproporcjonalnie wyglądają opłaty dotyczące obywatelstwa w naszym kraju. Decyzja o nabyciu obywatelstwa polskiego oznacza opłatę w wysokości 219 zł, co w zestawieniu z decyzjami stwierdzającymi posiadanie lub utratę obywatelstwa (58 zł) daje bardzo wysoką kwotę. Z kolei rezydenci, czyli obcokrajowcy przebywający na terytorium Rzeczpospolitej muszą zapłacić aż 640 zł.

Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposóbCarrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposóbCzytaj dalej

Opłaty mniejsze i większe

Znacznie mniej trzeba zapłacić za poświadczenie własnoręcznego podpisu - to koszt 9 zł. Warto zaznaczyć, że za taką usługę u notariusza można zapłacić nawet kilkaset zł. W tym przypadku chyba warto się przejść do urzędu.

Jednak notariusze mają swoje przywileje. Do ważnych czynności i dokumentów, które mogą wystawiać, należy poświadczenie pozostawania przy życiu. Taki dokument przyda się osobie, która chce udowodnić, że żyje i dzięki temu pobierać takie świadczenia jak renta i emerytura. Nie jest to drogi wydatek. W zależności od celu zainteresowany musi zapłacić od 5-30 zł.

A ile kosztuje otwarcie banku? Za zezwolenie na otwarcie oddziału zagraniczny bank musi zapłacić 12 750 zł, a za przedstawicielstwo 6713 zł. Dla osób, które chcą założyć firmę, która zajmuje się pracą z materiałami radioaktywnymi, mamy dobrą wiadomość. Opłata, za otwarcie takiej działalności wynosi jedynie 209 zł. Gdyby ktoś chciał założyć uprawę maku lub konopi włóknistych to musi się liczyć z wydatkiem 30 zł. Na koniec ważna wiadomość dla osób, które chcą otworzyć ogród botaniczny, zoo lub inny ośrodek dla zwierząt - w tej sytuacji rząd poprosi o 76 zł.

Listonosz porzuci przesyłkę, ty zapłacisz. A nawet grozi ci sądListonosz porzuci przesyłkę, ty zapłacisz. A nawet grozi ci sądCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News