opłata za wywóz smieci
pixabay.com
Autor Radosław Święcki - 23 Lutego 2020

Podwyżka opłat za śmieci doprowadzi do radykalnych kroków. Spółdzielnie już teraz ostrzegają lokatorów

Opłata za śmieci choć niesprawiedliwa społecznie, musi być ścigana - z takiego założenia wyszła warszawska spółdzielnia "Na skraju", która wystosowała w tej sprawie list do swoich członków.

Treść listu spółdzielni publikuje Money.pl. Władze spółdzielni informują mieszkańców, że zgodnie z uchwałami Rady Miasta Warszawy są zmuszone podwyższyć opłaty za wywóz śmieci.

- Zgodnie z decyzjami władz miasta opłata nie będzie zależna od liczby osób zgłoszonych do opłat ani od wielkości lokalu. Płacić będziemy wszyscy po równo od mieszkania opłatę miesięczną w kwocie 65 zł. Jest to opłata dla osób segregujących śmieci. Pozostałe osoby będą płaciły 130 zł miesięcznie - czytamy w liście.

W dalszej części pisma władze spółdzielni zwracają się do mieszkańców z prośbą, by sprawdzili, czy złożyli oświadczenia w sprawie segregowania śmieci. Jeśli nie, zapłacą wówczas wspomniane 130 zł.

Opłata za śmieci niesprawiedliwa?

Członków spółdzielni zaskoczył jednak zupełnie inny fragment listu.

- Jako władze Spółdzielni uważamy, że opłata jest niesprawiedliwa społecznie i wręcz krzywdząca dla dużej części naszych mieszkańców, szczególnie tych, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe - piszą władze spółdzielni.

Na tym jednak rola "dobrego policjanta" się kończy, gdyż spółdzielnia informuje mieszkańców, że w związku z opóźnieniami w opłatach - spółdzielnia od marca będzie zmuszona ściągać opłaty za śmieci w oddzielnych postępowaniach windykacyjnych.

- Nasza sytuacja finansowa wymaga kroków radykalnych i zdecydowanych. Możemy po ludzku rozumieć problemy niektórych mieszkańców, ale nie możemy dopuszczać, aby większość użytkowników regularnie co miesiąc wnosząca opłaty, ponosiła skutki zadłużenia powstałego z winy innych osób - podsumowują władze spółdzielni.

Co na to władze stolicy? Money.pl przywołuje opinie prezydenta Rafała Trzaskowskiego, zdaniem którego "za skalę podwyżek za odpady, z którymi teraz mierzą się miasta i gminy w całym kraju, odpowiada wyłącznie rząd PiS". Prezydent Warszawy w jednym z twitterowych wpisów wyjasniał, że gigantyczne podwyżki opłaty za śmieci to wynik m.in. wymiany pojemników do segregacji odpadów (z trzech rodzajów odpadów na pięć rodzajów), wprowadzenia nowych pojazdów do wywożenia odpadów, a także kosztu pracy przewozowej do wykonania.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. GIS ostrzega przed popularną przyprawą. Może zawierać niebezpieczną dla zdrowia bakterię
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Link Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodów
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News