Opłata za śmieci spore zmiany
Wikimedia Commons Artur Andrzej CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 1 Stycznia 2021

Przygotuj się, że w 2021 rozliczą Cię za śmieci zupełnie inaczej. Zmiany już naszykowane

Opłata za śmieci od początku 2021 roku przejdzie spore zmiany. Dzięki ustawie śmieciowej, gminy będą miały możliwość indywidualnego rozliczenia opłat z mieszkańcami. Projekt ma usprawnić gospodarkę odpadami w samorządach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy śmieciowej
  • Od czego będzie zależeć możliwość rozliczenia indywidualnego opłat za śmieci
  • Co będzie grozić za zaśmiecanie miejsc publicznych

Opłata za śmieci po nowelizacji. Nowe przepisy już obowiązują

Opłata za śmieci przeszła spore zmiany już od 31 grudnia 2020 roku. To właśnie wtedy weszły w życie przepisy uchwalone w nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Ministerstwo klimatu i środowiska pozwoli rozliczać się gminom i mieszkańcom w korzystniejszy dla nich sposób.

Samorządy zyskały nowe narzędzia, dzięki którym mogą podnieść opłaty za śmieci z nieruchomości niezamieszkałych (np. przedsiębiorstwa) i podnieść grzywny za zaśmiecanie. Jednak najważniejszą z perspektywy mieszkańca zmianą jest możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców z segregacji.

- Dodanie przepisu ma na celu umożliwienie gminie odejścia od odpowiedzialności zbiorowej w szczególności w zabudowie wielolokalowej poprzez wprowadzenie rozliczania z obowiązku selektywnego zbierania odpadów mieszkańców wytwarzających odpady w poszczególnych lokalach - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Co to oznacza w praktyce? Rada gminy będzie mogła zapewnić identyfikację odpadów komunalnych w poszczególnych lokalach. W efekcie opłaty za śmieci będą ponosić tylko osoby, które faktycznie w nich mieszkają, co rozwiążę problem np. jednego mieszkańca bloku, który nie segreguje śmieci (przez co wszyscy płacili wyższe stawki).

Niedziele handlowe w 2021 roku. Wiadomo już, kiedy będziemy mogli zrobić zakupyNiedziele handlowe w 2021 roku. Wiadomo już, kiedy będziemy mogli zrobić zakupyCzytaj dalej

Jest jednak jeden haczyk. Jak zapowiedział w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, samorządy dostały od resortu samo narzędzie. To gmina będzie decydować, czy mieszkańcy bloku rozliczą się indywidualnie, czy też poniosą odpowiedzialność zbiorową.

Inne zmiany nowelizacji ustawy śmieciowej

Jak wskazuje portal bankier.pl, nowelizacja ustawy śmieciowej reguluje również kwestię odbierania bioodpadów od mieszkańców. Jeśli właściciel będzie gospodarował je w kompostowniku, będzie mógł być zwolniony z części opłaty za śmieci.

- Powyższe rozwiązanie jest możliwe, jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki: właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostowanie wytworzonych bioodpadów, rada gminy podejmie decyzję o zwolnienie z obowiązku posiadania pojemnika lub worka do zbierania bioodpadów oraz zwolni w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców kompostujących bioodpady - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Zmieni się również sposób naliczania opłaty śmieciowej z nieruchomości zamieszkałych. Nową podstawą będzie liczba opróżnień pojemnika w ciągu miesiąca. Ponadto zwiększy się maksymalna stawka, z 18 do 23 zł za pojemnik/worek 120-litrowy. Według takich warunków rozliczani będą również właściciele domków letniskowych.

W nowych przepisach uwzględniono sposób naliczenia opłat za śmieci na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego. Nowelizacja precyzuje, że dotyczyć będzie to jedynie powierzchni użytkowej.

Oprócz zmian w opłatach za śmieci, podniesione zostaną kary za zaśmiecanie miejsc publicznych. Obecnie wynosi ona do 500 zł, a od nowego roku może sięgnąć nawet 5 tys. zł. W planowanej kolejnej nowelizacji za porzucenie odpadów niebezpiecznych będą konsekwencje karne w postaci kary więzienia od 6 miesięcy do 8 lat.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków
  2. Antyszczepionkowcy zmienią poglądy przez jeden banalny gest
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News