Opłaty i podwyżki w bankach. Koniec z bankowością za zero złotych.
https://pixabay.com/AhmadArdity
Autor Kamila Jeziorska - 10 Lipca 2020

Klienci banków, trzymajcie się za portfele. Szykują się spore podwyżki, koniec z tanim bankowaniem

Dodatkowe opłaty i podwyżki za usługi bankowe stają się rzeczywistością dla klientów polskich banków. Pandemia koronawirusa, ale także podążanie za Europą powodują, że znana poniektórym bankowość za zero złotych staje się przeszłością.

Podwyżki i opłaty w bankach

Przyczyn podwyżek wprowadzanych przez polskie banki jest wiele. Eksperci głównie upatrują ich w pandemii koronawirusa, ale z analizy Narodowego Banku NBP, prezentowanej przez Business Insider wynika, że banki już od dłuższego czasu podnosiły opłaty. Portal podaje, że średnia opłata za prowadzenie rachunku bankowego wynosi obecnie 6,37 zł i w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r. wzrosła o 0,92 zł.

Podobna sytuacja klaruje się w przypadku opłat za przelewy czy płatności wykonywane przez telefon. W tych przypadkach cena także wzrosła średnio o 1 zł w ciągu ostatniego roku. "Wyraźnie widoczna jest różnica między ceną najwyższą, odnoszącą się do usług opartych na obsłudze manualnej, takich jak wpłata gotówkowa i polecenie przelewu złożone w oddziale, a cenami niższymi, odnoszącymi się do usług zdalnych preferowanych przez banki, tj. przelewu składanego przez Internet i polecenia zapłaty." - pisze NBP w swoim raporcie.

Podwyżki i opłaty to efekt podążania za Europą?

Jeden z bankowców w rozmowie z Business Insiderem podkreśla, że w innych krajach Europy niskie stopy procentowe obecne są od dawna, natomiast w Polsce są one nowością. -Naturalnym krokiem w ślad za obniżką stóp jest podnoszenie opłat - kwituje i mówi, że do tej pory Polacy byli przyzwyczajeni do bardzo niskich opłat, a nawet ich braku za prowadzenie rachunku czy przelewy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Mateusz Morawiecki znów pokazał, na co go stać, nie mógł sobie odpuścić. "Niech pan odbędzie debatę sam ze sobą"

Za powód likwidacji lokat terminowych dla firm, PKO BP wskazuje właśnie obniżkę stóp procentowych. Bank wskazuje też na topniejące zyski sektora, które w maju tego roku wyniosły 1 mld zł, co daje o 0,6 mld zł mniej niż w analogicznym czasie rok temu. Pojawiają się także wyższe koszty ryzyka kredytowego. To wszystko sprawia, że to zazwyczaj zwykli klienci obrywają rykoszetem.

Opłaty i podwyżki będą rosły w nieskończoność?

PKO BP w oświadczeniu cytowanym przez "BI" tłumaczy, że spadek zysków to zapowiedź pogłębienia się kryzysu gospodarczego i finansowego, a co się z tym wiąże, poszczególne podmioty muszą chronić swoją rentowność. Co więcej, od dawna słyszy się o wchłanianiu mniejszych banków przez te większe, co może skutkować skupieniem nawet 70 proc. rynku bankowego w rękach czterech największych graczy.

Nic dziwnego, że poszczególne banki zdecydowały się na podniesienie opłat za swoje usługi. Credit Agricole już w kwietniu podniósł opłaty średnio o 2 zł. Na podobny krok zdecydował się Alior Bank. Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Bank mówi, że nieuniknione jest pojawienie się opłat tam, gdzie do tej pory ich nie było, ale jednocześnie podkreśla, że pojawienie się nadmiernych opłat może doprowadzić do zainteresowania się sprawą UOKiK.

NFZ z ważnym apelem do pacjentów. Dotyczy rejestracji do lekarzy, weszły kolejne zmianyNFZ z ważnym apelem do pacjentów. Dotyczy rejestracji do lekarzy, weszły kolejne zmianyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ochroniarz po latach wyjawił prawdę na temat Michaela Jacksona. Co działo się w jego willi?
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Złożono już 6000 wniosków. Polacy masowo ruszają po 5 tys. zł, ty też możesz zyskać dodatkowe pieniądzeZłożono już 6000 wniosków. Polacy masowo ruszają po 5 tys. zł, ty też możesz zyskać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News