Opłata paliwowa wzrośnie od 1 marca
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 29 Lutego 2020

Rząd ściągnie pieniądze z kierowców. Opłata paliwowa drastycznie w górę

Opłata paliwowa będzie wyższa i wzrośnie od 1 marca do kwoty 323,34 zł wobec 297,61 zł w 2019 roku. Czy to przełoży się na cenę paliwa? Na pewno nie będzie taniej, ale według Ministerstwa Infrastruktury, ceny paliwa w związku ze zwiększeniem tej opłaty nie będą wyższe, bo o taką samą kwotę zmniejszona została akcyza. Trzeba zauważyć, że wyższa opłata paliwowa uzależni jeszcze bardziej cenę paliwa od wskaźnika wzrostu cen towarów i usług, jakim jest inflacja. 

Opłata paliwowa rośnie

Większa opłata paliwowa to większe wpływy dla Krajowego Funduszu Drogowego. Ma to sprawić, że na budowę dróg trafi teoretycznie więcej pieniędzy do funduszu, z którego finansowana jest budowa dróg z niekorzyścią dla wpływów z tytułu akcyzy. Niebawem Ministerstwo Finansów ma opublikować obwieszczenie z którego będzie wynikać, że wysokość akcyzy spadnie. Według obecnych informacji jest już ona niższa o około 17 złotych, czyli tyle o ile wzrosła cena opłaty paliwowej bez uwzględnienia wskaźnika wzrostu cen towarów i usług. Obecne stawki to 1168,00 zł/1000 litrów (w 2019 akcyza na paliwa wynosiła 1171,00 zł/1000 litrów).

Trzeba zauważyć też, że obecnie aż 80 proc. opłaty paliwowej trafia do Krajowego Funduszu Drogowego.

– Chcemy, aby kierowcy tankujący na stacjach benzynowych w Polsce w większym stopniu uczestniczyli w dofinansowywaniu Krajowego Funduszu Drogowego. Fundusz jest zasobem, z którego czerpiemy pieniądze na budowę dróg. Dzięki tej zmianie, Krajowy Fundusz Drogowy, który czerpie pieniądze z opłaty paliwowej, a nie z akcyzy, będzie mógł być dofinansowany większą kwotą, a program budowy dróg krajowych będzie mógł przebiegać jeszcze sprawniej – tłumaczył rzecznik.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Co o zmianach stawki opłaty paliwowej sądzi największy polski dostawca paliw? - Klienci po tej operacji nie zapłacą ani więcej, ani mniej za paliwo. Dla wyników finansowych PKN Orlen operacja również jest neutralna, nie będzie miała na nie wpływu - powiedział główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

Jak zaznaczył, z punktu widzenia spółki nie ma to znaczenia. - Generalnie i tak musimy rządowi te pieniądze zapłacić jako podatki - zaznaczył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News