Opłata od Netflixa już od 1 lipca
Public Domain Pictures
Autor Kasper Starużyk - 30 Czerwca 2020

Nowa opłata od Netflixa wchodzi w życie. Nawet 20 mln zł rocznie

Podatek od Netflixa staje się faktem. Nowa opłata wchodzi już 1 lipca. Budżet państwa zarobi nawet 20 milionów rocznie.

Nowa opłata wchodzi już od 1 lipca. Dodatkowy podatek będzie naliczany między innymi od Netflixa czy HBO GO. Przyglądamy się nowej daninie, która została narzucona w ramach tarczy antykryzysowej. Budżet państwa liczy nawet na 20 milionów złotych dodatkowego przychodu.

Opłata od Netflixa

Tarcza antykryzysowa została podpisana przez prezydenta. Prawo miało ratować miejsca pracy oraz wspomóc polską gospodarkę. Dzięki tarczom ruszyły wypłaty dla przedsiębiorców, a pracownicy dostali od państwa postojowe. Okazuje się jednak, że pod pozorem walki o gospodarkę rząd wprowadził także nowe podatki. Jednym z nich jest dodatkowa opłata za serwisy streamingowe, popularnie nazwana podatkiem od Netflixa, choć zapłacą wszyscy - także polskie firmy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. "Jest fatalnie". Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji

Właściciele platform VOD i streamingowych będą zobowiązani do odprowadzenia podatku. Stanowi on 1,5% opłat od użytkowników lub z wpływów reklamowych - podatek ma być odprowadzany od kwoty wyższej. Beneficjentem opłaty będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej. Rozwiązanie zostało wprowadzone przez polski Sejm pod koniec kwietnia w ramach uzupełnienia trzeciej edycji tarczy antykryzysowej. Nowe prawo wchodzi w życie od jutra.

Opłata nie dotknie wszystkich

Nowa opłata nie będzie obowiązywała wszystkich właścicieli platform. Małe przedsiębiorstwa, a także firmy, których udział w rynku nie przekracza 1% wszystkich użytkowników internetu szerokopasmowego w Polsce będą zwolnione z podatku. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, do szybkiego internetu miało w 2019 roku dostęp 7,77 miliona osób w Polsce. Oznacza to, że platformy, których liczba abonentów nie przekracza 77,7 tysiąca użytkowników nie zapłacą nowego podatku.

Według wstępnych szacunków najwięcej zapłaci Netflix. Zakłada się, że zasili on budżet Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej przelewem na 6,5 miliona złotych. Jak podaje Wprost, 4 miliony ma wyłożyć telewizja Polsat - właściciel platformy Ipla. Łącznie w 2020 roku do kasy PISF wpadnie ponad 16 milionów złotych z nowego podatku. Jak zaznacza Wprost w kolejnych latach kwota ta będzie systematycznie rosła. Już w 2021 ma to być 20 milionów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące
  2. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  3. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  4. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  5. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Ogromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęOgromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News