Opłata gaz renegocjacja cen
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty i monety
Autor Konrad Karpiuk - 2 Listopada 2020

Szykuj się na zmianę podstawowej opłaty. PGNiG chce renegocjować ceny

Opłaty za gaz mogą ulec niedługo sporym zmianom. Jak zapowiada PGNiG w planach spółki jest podjęcie renegocjowanie cen kontraktowych z rosyjskim gigantem, Gazpromem.

Opłata za gaz będzie renegocjowana z Gazpromem

Opłata za gaz dostarczany przez Gazprom jest zdaniem PGNiG zbyt wysoka. W związku z tym 1 listopada złożono wniosek do PAO Gazprom oraz OOO Gazprom Export o zmianę cen dostarczanego gazu na mocy kontraktu jamalskiego.

Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówNie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówCzytaj dalej

- Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. ("PGNiG", "Spółka") informuje, że dnia 1 listopada 2020 r. Spółka złożyła wniosek do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export (dalej łącznie "Gazprom") o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. ("Kontrakt Jamalski") w kierunku jej obniżenia - można przeczytać w oficjalnym komunikacie wydanym przez PGNiG.

Jak pisze Polsat News, z postanowień kontraktu jamalskiego między polską spółką, a Gazpromem, nowa cena może zostać wprowadzona trzy lata po wejściu w życie ostatniej zmiany kontraktowej. Ostatnia miała miejsce 3 lata temu, więc teraz PGNiG liczy na obniżenie opłaty za gaz.

- Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana warunków kontraktu poprzez obniżenie ceny kontraktowej w wyniku renegocjacji, o których rozpoczęciu Spółka informowała raportem bieżącym nr 91/2017 z dnia 1 listopada 2017 r., może wejść w życie z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2017 r., PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r. Złożenie wniosku przez PGNiG rozpoczyna ten proces - czytamy dalej w komunikacie.

ZUS bierze się za umowy o dzieło, wchodzą istotne zmiany. Zakład będzie wymagał dokładnych informacjiZUS bierze się za umowy o dzieło, wchodzą istotne zmiany. Zakład będzie wymagał dokładnych informacjiCzytaj dalej

Czym jest kontrakt jamalski?

Kontrakt jamalski zakładał dostawy ok. 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Podpisano go w 1996 roku, ale wielokrotnie zmieniano jego warunki. W kontrakcie znajduje się zapis take-or-pay, który wymaga od PGNiG odbioru przynajmniej 8,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Jak podaje PAP, w 2019 roku PGNiG w 2019 roku przekazało oświadczenie woli zakończenia obowiązującego kontraktu jamalskiego wraz z końcem 2022 roku. W związku z zapisami zawartymi w kontrakcie, aby go zerwać, należy go złożyć trzy lata przed zakończeniem umowy. Gdyby polska spółka nie złożyła oświadczenia, umowa byłaby automatycznie przedłużona.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Jednak będzie dodatkowe wynagrodzenie? Nawet o 100 proc. większe, wydano już polecenie prezesowi NFZJednak będzie dodatkowe wynagrodzenie? Nawet o 100 proc. większe, wydano już polecenie prezesowi NFZCzytaj dalej

Konflikt Gazpromu i PGNiG o opłaty za gaz

Według szacunków PGNiG płaciło Gazpromowi za gaz dużo więcej, niż wynosi cena rynkowa. W 2015 roku sprawa wysokich opłat trafiła do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, ale skuteczny pozew złożono dopiero rok później. Na początku bieżącego roku zapadła decyzja trybunału.

Trybunał Arbitrażowy nakazał zmianę cen w oparciu bezpośrednie powiązania z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym. Oznaczało to, polskiej spółce udało się wygrać konflikt, czego pokłosiem są obecne działania PGNiG.

- Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu - informowała spółka energetyczna w komunikacie.

Niesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleNiesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleCzytaj dalej

Obecnie już były prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński po wyroku potwierdził, że ceny oferowane polskiej spółce przez Gazprom były nierynkowe i zaniżone. Pieniądze zaoszczędzone na zmianie opłat za gaz dostarczany z Rosji miały być przeznaczone na zakup nowych złóż.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Co z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCo z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News