fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Czerwca 2020

Opłata covidowa w co trzecim szpitalu. Dopłacisz nawet 350 zł za wizytę, UOKiK apeluje

Opłata covidowa to coraz powszechniejsza praktyka w Polsce. Pobierają ją też placówki medyczne i okazuje się, że w niektórych przypadkach opłata covidowa jest bardzo wysoka. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Sprawdzaniem, czy firmy rzetelnie informują o opłacie covidowej, zajmie się Inspekcja Handlowa.

Opłata covidowa w polskich placówkach medycznych. Kwoty zwalają z nóg

10, 70 a nawet 350 złotych - tyle wynosi tzw. opłata covidowa w niektórych prywatnych placówkach medycznych - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który otrzymuje coraz więcej skarg i pytań w sprawie opłat pobieranych przez dentystów i lekarzy ze względu na epidemię koronawirusa.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

Według informacji przekazywanych przez placówki medyczne opłata covidowa ma pokrywać koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed rozprzestrzenianiem się wirusa, np. dodatkowe środki czystości, maseczki, fartuchy.

Opłata covidowa w co trzeciej placówce

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przyjrzał się opłatom covidowym wprowadzanym w wybranych placówkach. Ponad 30 proc. skontrolowanych stosowało opłatę covidową za zapewnienie wymogów sanitarnych w trakcie świadczenia usług.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Niewielu mogło się spodziewać ich słów

- Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług - powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu.

Kontrola wykazała, że nie wszyscy rzetelnie informują o opłacie covidowej. Szef UOKiK prosi o ostrożność także konsumentów. - Szczególnie w tym trudnym czasie bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy - dodaje Chróstny.

Nowy mandat w kodeksie wykroczeń. Policjanci ściągną z portfela nawet 1,5 tys. złNowy mandat w kodeksie wykroczeń. Policjanci ściągną z portfela nawet 1,5 tys. złCzytaj dalej

Opłata covidowa będzie sprawdzana. Firmy pod lupą Inspekcji Handlowej

Jednocześnie UOKiK przypomina, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi przed jej wykonaniem. Jeśli pobiera opłatę covidową, powinien o tym jasno poinformować konsumenta przed zawarciem umowy.

Urząd wskazuje, że niedopuszczalne są sytuacje, w których o opłacie covidowej klienci informowani są dopiero po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi. Sprawdzaniem, czy firmy rzetelnie informują o opłacie covidowej, zajmie się Inspekcja Handlowa. Za nieprawidłowości w zakresie oznakowania cen inspektor Inspekcji Handlowej może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 20 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski piłkarz nie żyje. W niedzielę trafił do szpitala, miał tylko 46-lat
  2. Polacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zdradzili, kiedy zniosą kolejny zakaz. Słowa szefa MSZ zaskakują
Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuDziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News