Opłata mocowa to koszt ok. 120 zł rocznie
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 28 Listopada 2020

Właśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniem

Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem 2021 roku do rachunków za prąd doliczana będzie tzw. opłata mocowa. Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia Urząd Regulacji Energetyki przedstawi jej stawki. Z szacunków ekspertów wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe musi liczyć się z wydatkiem na poziomie 120 zł rocznie.

Nowa opłata od Nowego Roku

Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem przyszłego roku do rachunków za prąd doliczana będzie tzw. opłata mocowa. Jest ona skutkiem przyjęcia w 2017 roku, czyli przez parlament jeszcze poprzedniej kadencji ustawy o rynku mocy.

Jak już informowaliśmy, pierwotnie opłata miała wejść w życie w październiku tego roku, ale rząd zdecydował o przesunięciu jej na styczeń 2021 roku. Przesunięcie terminu rządzący tłumaczyli faktem, iż nie udało się zdążyć przygotować odpowiednich przepisów. Część ekspertów powątpiewała jednak w tę wersję, tłumacząc, że tak naprawdę rządzący liczyli na to, że Unia Europejska zgodzi się na ulgi od opłaty mocowej dla przemysłu ciężkiego, do czego ostatecznie nie doszło.

Opłata mocowa ma wspierać nowo powstające elektrownie w zdecydowanej większości konwencjonalne, a także istniejące już elektrownie węglowe. Częściowo ma to być również wsparcie dla elektrowni wirtualnych, ograniczających popyt ze strony przemysłu, w sytuacji gdy mamy niedobór mocy.

Najprawdopodobniej w poniedziałek dowiemy się o ile więcej za prąd zapłacimy na początku przyszłego roku, gdyż to właśnie do 30 listopada prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma czas na ogłoszenie stawek nowej opłaty.

Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzjęTrzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzjęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwać
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Opłata mocowa - ile zapłacimy?

Z szacunków ekspertów wynika, że gospodarstwa domowe muszą liczyć się z tym, że zapłacą za prąd o ok. 10 zł więcej niż dotychczas, co oznacza, że w skali roku będzie to wydatek na poziomie 120 zł., choć przy większym zużyciu energii trzeba oczywiście liczyć się z wyższą opłatą. Podwyżek nie unikną również pozostali, więksi odbiorcy energii. W ich przypadku będzie ona zależała od ilości energii pobranej z sieci w dni robocze między godz. 7.00 a 22.00.

W przywołanym przez Agencję komentarzu dyrektora Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Tomasza Dąbrowskiego przypomina on, że środki z opłaty posłużą na sfinansowania modernizacji istniejących mocy, czego dowodem jest szereg zawartych już kontraktów. Z kolei Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii przywołuje w rozmowie z PAP dane z których wynika, że utrzymanie mocy w gotowości w przyszłym roku to koszt ponad 240 tys. zł za MW.

- Jest to drogo, co pokazały także kolejne aukcje, szczególnie ta na 2024 r. - komentuje Gawlikowska-Fyk, dodając, że dotychczas rynek mocy w minimalnym stopniu zachęcił do nowych inwestycji, więc problem niedoboru mocy został przesunięty w Polsce, ale nie zlikwidowany.

Ekspertka przywołuje również dane z których wynika, że suma kontaktów mocowych obowiązujących w przyszłym roku to blisko 5,4 mld zł. Podobne dane na poziomie 5,5 mld zł podaje w rozmowie z PAP Michał Hetmański z Fundacji Instrat. W jego ocenie powinno się to przełożyć na 8 proc. wzrost rachunku za prąd dla gospodarstw domowych w 2021 roku.

Z danych przywołanych przez Money.pl wynika, że rząd planuje z opłaty mocowej zebrać w przyszłym roku od gospodarstw domowych ok. 1,4 mld zł, zaś pięć lat później już 1,7 mld zł. Z kolei od małych i średnich firm - 1,7 mld zł w 2021 r. i 2,2 mld zł w 2026.

Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyWydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Fantastyczna wiadomość dla polskich skoczków. Są gotowi do występu, mają mnóstwo szczęścia
  7. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliSejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News