Opłaty za śmieci coraz wyższe
Wikimedia, (CC0 1.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Listopada 2020

Jeszcze niedawno było 21 zł do zapłaty. Teraz jest 6 razy więcej niezależnie od zużycia

Opłaty za wywóz śmieci mogą przyprawić wielu o ból głowy. Nic dziwnego - mówi się stale o jakichś zmianach, dlatego wiele osób nie wie już, za co tak naprawdę płaci.

Wysokie opłaty za wywóz śmieci

Opłaty za wywóz śmieci regularnie rosną. W ciągu roku kwota, którą muszą zapłacić Warszawiacy, jest sześciokrotnie wyższa. Niedługo wprowadzona zostanie kolejna zmiana. Tym razem będzie oznaczała dla niektórych wzrost opłat o 300 proc.

- Nie mam pojęcia, jakie jest powiązanie ilości wyrzucanych przeze mnie śmieci ze zużyciem wody. Śmieci produkujemy mało, bardzo dbamy o nieprodukowanie plastiku. Niestety mamy malutkie mieszkanie i musimy mieć pralkosuszarkę. A ona zużywa bardzo dużo wody, ale nie mamy innego wyjścia - napisała jedna z czytelniczek Wirtualnej Polski, Pani Paulina mieszkająca w Warszawie o nowych rozliczeniach i podwyżkach.

WP przypomina, że zmiany miały wejść w życie 1 grudnia, jednak to może się opóźnić, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa [RIO] zakwestionowała wzór deklaracji. Nie będzie miało to jednak wpływu na to, że zapłacimy więcej.

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiObostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiCzytaj dalej

Czytelniczka WP zdradziła, że przy kolejnej podwyżce będzie musiała płacić za wywóz śmieci. W tej chwili kosztuje to ją 65 zł, po zmianie ma płacić 200 zł. Taką różnicę w cenie trudno zaakceptować, tym bardziej że Pani Paulina utrzymuje, że zwraca szczególną uwagę na kwestie ekologiczne i produkuje mało śmieci.

Czytelniczka nie jest odosobniona w swoich poglądach. Czytelnicy WP zauważyli też, że obecna podwyżka oznacza sześciokrotny wzrost cen w ciągu niespełna jednego roku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Płacą nie tylko w Warszawie

System opłat obowiązujący w Warszawie nie jest skonstruowany gorzej niż w innych miastach. WP przypomina, że możliwości sposobów wyliczania opłat za wywóz śmieci są zamieszczone w ustawie, wobec czego miasta mogą jedynie wybrać metodę rozliczania za wywóz.

- Samorządy mogą obecnie stosować stawki wyłącznie według czterech możliwych opcji: od ilości zużytej wody, od powierzchni lokalu, od gospodarstwa domowego (ryczałt) i od osoby. Żadna nie jest powiązana z ilością produkowanych śmieci – ustawodawca na to nie pozwala - powiedziała w rozmowie z portalem Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

Sposoby naliczania opłat

Ryczałt ma przede wszystkim chronić rodziny wieloosobowe, jednak w praktyce nie wydaje się sprawiedliwym rozwiązanie, w którym jedna osoba ma płacić za śmieci tyle samo, co kilka osób wynajmujących to samo mieszkanie.

Rozliczenie "od powierzchni mieszkania" zostało już zdjęta z mieszkańców Warszawy. W tej metodzie naliczania opłat pod uwagę brana była średnia wielkość gospodarstw domowych w danym lokalu. Jak podaje WP, łatwo było te dane zweryfikować, jednak znowu, owdowiali emeryci mieszkający w dużych mieszkaniach musieli płacić tyle, co wieloosobowe rodziny.

"Od osoby” - ta metoda jest bardzo trudna do weryfikacji, ponieważ opłata ma opierać się na deklaracjach mieszkańców.

Koszmarny wyciek danych z jednej z największych platform streamingowych. Niemal wszyscy z niej korzystamyKoszmarny wyciek danych z jednej z największych platform streamingowych. Niemal wszyscy z niej korzystamyCzytaj dalej

- Osobiście jestem zdania, że najlepszą miarą jest po prostu liczba osób zamieszkująca dany lokal, jednak z tego sposobu naliczania Urząd m.st. Warszawy zrezygnował, ponieważ ludzie oszukiwali w deklaracjach śmieciowych. Z deklaracji tych wynikało wprost, że w Warszawie mieszka o kilkaset tysięcy mniej mieszkańców niż faktycznie - powiedział w rozmowie z WP Finanse Krystian Lisiak, radny warszawskiej dzielnicy Bielany.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News