Nowa opłata od stycznia 2021 r.
Flickr/Destructive Compliments, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Autor Maria Glinka - 26 Listopada 2020

Stało się, nowa opłata już pewna. Wysokość rachunków może być przytłaczająca

Opłata mocowa dołączy do obszernego katalogu obowiązkowych należności. Pieniądze pobrane w ramach daniny mają podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego i pokryć koszty rynku mocy szacowane na ponad 5 mld zł. Stawki opłaty, które dotkną wszystkich końcowych odbiorców prądu, zostaną zaprezentowane pod koniec listopada. Czeka nas nieuchronna podwyżka rachunków.

Nowa opłata nieodłącznym elementem rynku mocy

Opłata mocowa to jeden z głównych punktów ustawy o rynku mocy z 2017 r. Choć pierwotnie należność miała wejść w życie 1 października 2020 r. to ostatecznie pojawi się w fakturach za prąd od 1 stycznia 2021 r.

Utworzenie rynku mocy ma zagwarantować stałe dostawy prądu i zwiększyć stabilność cen energii. Wprowadzając nowe rozwiązanie, ustawodawca ma zamiar zredukować czasowe niedobory energii i poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująJeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująCzytaj dalej

Dążąc do realizacji tych celów, niezbędne było wprowadzenie nowej daniny. Opłata mocowa ma bowiem pokryć koszty utrzymania rezerw, które są gromadzone na wypadek, gdy zużycie prądu nie osiąga najwyższych poziomów. W ten sposób uczestnicy rynku mocy będą wynagradzani za stałą gotowość do dostarczania energii.

Za tę gratyfikację zapłacą dwie grupy końcowych odbiorców energii. Po pierwsze, opłata mocowa dotknie gospodarstwa domowe. Miesięczna stawka należności będzie zależała od rocznego zużycia energii elektrycznej, którą opłaca się w punkcie poboru. Gospodarstwa domowe zostały podzielne na 4 kategorie – im więcej prądu zużyją, tym wyższa będzie stawka ich opłaty mocowej.

Po drugie, do daniny będą zobowiązani wszyscy pozostali odbiorcy prądu. W ich przypadku wysokość opłaty mocowej ma być powiązana z ilością energii elektrycznej pobranej z sieci w dni robocze w wybranych godzinach. Zapisy doprecyzowują, że pod uwagę będzie brane zużycie prądu od godziny 7.00 do 22.00 (łącznie 15 godzin). Do wyliczeń nie będą włączane dni ustawowo wolne od pracy.

Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Uczestnik "Jeden z dziesięciu" złapał się za głowę i odbiegł od stanowiska. Fatalna pomyłka na sam koniec gry
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Stawki opłaty mocowej już niebawem. Nowa danina okaże się ratunkiem czy kolejnym problemem?

Ostateczną wysokość opłaty mocowej wyznacza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Przy obliczaniu stawek bierze pod uwagę wyniki aukcji głównej i aukcji dodatkowych na moc na 2021 r. Interia podaje, że do tego należy wliczyć także koszty Zarządcy Rozliczeń, czyli podmiotu obsługującego rozliczenia.

Ile zatem wyniesie opłata mocowa? Szczegóły w tej sprawie zostaną przekazane w najbliższy poniedziałek (30 listopada). Jednak kwota, którą ma pokryć nowa opłata została już oszacowana. Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii wyznała w rozmowie z PAP, że suma obowiązujących kontraktów mocowych w 2021 r. wyniesie ok. 5,4 mld zł.

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszNiespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszCzytaj dalej

Podobne wyliczenia zaprezentował Michał Hetmański z Fundacji Instrat, który szacuje wartość przyszłorocznych kontraktów na 5,5 mld zł. Oznacza to, że rachunki za prąd gospodarstw domowych wzrosną o ok. 8 proc. w 2021 r.

Jednak ekspert wskazuje, że opłata mocowa może zrodzić wiele problemów. - To dodatkowy rachunek, jak za 13. miesiąc. Taki dodatek pogłębia problem ubóstwa energetycznego i nie zachęca do przejścia z ogrzewania np. starym kotłem węglowym na ogrzewanie elektryczne, co jest potrzebne, aby zwiększyć udział OZE w ciepłownictwie – stwierdził Hetmański.

Jeszcze 5 lat temu ówczesne Ministerstwo Energii szacowało koszty na 4 mld zł. Jednak wobec braku konkurencji rynek mocy okazał się znacznie droższy niż zapowiadał rząd. - Jakbyśmy o tym wiedzieli wtedy, to sprzeciw lub próba korekty tego mechanizmu byłaby sporo większa - przyznał ekspert z Fundacji Instrat.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?
  2. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Agnieszka Radwańska pokazała swojego małego synka. Internauci nie kryją zachwytu (FOTO)
  7. Sernik bez pieczenia w 30 minut skradnie twoje serce. Rodzina i goście oniemieją z zachwytu, od razu poproszą o kolejne dokładki
Ukradkiem rozszerzają jeden z podatek. Ceny zakupów wystrzelą, nie będzie można uniknąć podwyżekUkradkiem rozszerzają jeden z podatek. Ceny zakupów wystrzelą, nie będzie można uniknąć podwyżekCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News