fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 25 Listopada 2020

Mieszkasz w bloku? Szykuj się na nową opłatę, raczej jej nie unikniesz

Nowa opłata, czyli tzw. podatek od deszczu zbliża się wielkimi krokami i wygląda na to, że to właśnie mieszkańcy bloków mieszkalnych dostaną najbardziej po kieszeni. Rząd opodatkowuje wszystko, co się da, a to pod płaszczykiem ekologii. Niestety, ale opłaty raczej nie da się uniknąć. Czy komukolwiek się uda?

Opłata uderza w Polaków, organizacje apelują, a rząd nadal swoje

Partia rządząca przed oficjalnym podwyższeniem podatków broni się wszelkimi dostępnymi sposobami, a co się z tym wiąże, wymyśla kolejne opłaty, które bardzo często zakrawają o abstrakcję. Nie inaczej jest w przypadku tej od deszczu bowiem rząd postanowił opodatkować zwykłą deszczówkę i ze swojego pomysłu nie ma zamiaru się wycofać.

Bill Gates ma się czym martwić. Miliarder spadł ze swojej pozycji na prestiżowej liścieBill Gates ma się czym martwić. Miliarder spadł ze swojej pozycji na prestiżowej liścieCzytaj dalej

Opłata stała się przedmiotem interwencji Związku Miast Polskich (ZMP) oraz Unii Metropolii Polskich. Obie organizacje apelują do rządzących o zaniechanie pomysłu wprowadzania nowej opłaty, ponieważ przede wszystkim uderzy ona w mieszkańców oraz i tak już pozbawione pieniędzy budżety samorządów, informuje Rzeczpospolita.

Podatek od deszczu nie jest sprawą nową i istnieje już od dłuższego czasu, ale jeszcze nie w tej formie. Obecnie należy go uregulować od powierzchni uniemożliwiających wchłanianie się wody deszczowej w glebę i dotyczy właścicieli nieruchomości powyżej 3,5 tys. mkw. W tym kształcie opłatę muszą uiszczać głównie obiekty handlowe czy wielkie parkingi samochodowe.

Po zmianach w ustawie opłata od deszczu obejmie także nieruchomości od 600 mkw., na której znajduje się lub dopiero będzie zabudowa wyłączająca 50 proc. powierzchni biologicznej. W praktyce oznacza to, że podatek od deszczu zmuszeni będą zapłacić także mieszkańcy bloków oraz domów jednorodzinnych. Co swoimi działaniami chce osiągnąć rząd?

Poczta Polska apeluje do Polaków o rozwagę. Oszuści mają nowy sposób i chcą nas okraśćPoczta Polska apeluje do Polaków o rozwagę. Oszuści mają nowy sposób i chcą nas okraśćCzytaj dalej

Poborem podatku zajmują się samorządy, które po zmianach będą czerpały 25 proc. zysku z opłaty, a ten z kolei będą musiały przeznaczyć na retencję. Pozostałe środki przejmują Wody Polskie. Zdaniem rządzących opłata za retencję ma walczyć z wszechobecną betonozą oraz zmusić właścicieli nieruchomości do odprowadzania deszczówki.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwy
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Opłata od deszczu jako walka z betonozą

Samorządy w tej sprawie mają zgoła inne zdanie. - Dobrze, że rząd chce walczyć z suszą, ale niech nie robi tego w najgorszy z możliwych sposobów, czyli kolejnym podatkiem - mówi w rozmowie z Rz Marek Wójcik z ZMP. Dodaje, że wprowadzone zmiany będą wymagały ogromnej pracy i nakładów finansowych ze strony samorządów.

Pilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państwPilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państwCzytaj dalej

Problem pojawia się w przypadku działek z blokami mieszkalnymi, bowiem te zazwyczaj są całościowo zabudowane. Co więcej, pomysł wymuszenia opłaty na mniejszych nieruchomościach bardzo krytycznie oceniają eksperci.

- Taką daninę uważam za zbędną, kolejny przykład szukania pieniędzy przez państwo w kieszeni obywateli. Liczba płatników wzrośnie kilkunastokrotnie. Nie sądzę, by pomogła w walce z suszą. Tu trzeba rozwiązań systemowych - tłumaczy Paweł Zimiński, adwokat, partner zarządzający Kancelarii Prawnej RK Legal. Ile zatem zapłacą Polacy?

Jak się okazuje, projekt zakłada podział Polaków na trzy grupy w zależności od stopnia gromadzonej deszczówki. Jak podaje Rzeczpospolita, najmniejsza opłata wyniesie 45 gr za mkw., natomiast największa, aż 1 zł za mkw.

Popularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądzePopularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

O opłacie zaczynają wypowiadać się zarządcy mniejszych wspólnot mieszkaniowych. Bardzo często wskazują na to, że wśród swoich społeczności mają wielu emerytów, a dla tych liczy się każdy grosz. Z kolei tym młodszym mocno dała się we znaki pandemia koronawirusa, a mrowie zatrudnionych w zamkniętej dotąd gastronomii to właśnie młodzi Polacy . Miejmy nadzieję, że rządzący deklarujący się jako przychylni swoim obywatelom przestaną w końcu w ich kieszeniach szukać pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. W Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźni
  2. Tragiczny wypadek pod Janowem. Młoda matka roztrzaskała auto na drzewie. Nie żyje 2-letnie dziecko
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Nie żyje reprezentant Francji. Wicemistrz świata odszedł zdecydowanie za wcześnie
  7. Znacie kotlety ruskie? Świetny pomysł na tani i pyszny obiad, nie tylko dla fanów kultowych pierogów
Tajny kontroler kupi od Ciebie towar, a potem go zwróci. Jak nie dopełnisz formalności, będziesz w poważnych tarapatachTajny kontroler kupi od Ciebie towar, a potem go zwróci. Jak nie dopełnisz formalności, będziesz w poważnych tarapatachCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News