opłata
Flickr/EpiskopatNews
Autor Paulina Musianek - 25 Października 2019

Radni chcą opodatkować pielgrzymki. Opłata miałaby być formą rekompensaty dla miasta

Opłata za pielgrzymowanie to pomysł radnych z Częstochowy, czyli najczęściej odwiedzanego przez pielgrzymów miasta w Polsce. Instytut Ordo Iuris uważa, że pomysł ten dyskryminuje katolików.

Opłata za pielgrzymowanie na Jasną Górę

Opłata za pielgrzymki ma zrównoważyć koszty ponoszone przez miasto w związku z organizacją tego typu wydarzeń. Radni z Częstochowy przegłosowali uchwałę, która dzięki nałożeniu na uczestników pielgrzymek na Jasną Górę, ma na celu zadbanie o czystość miasta. Złotówka płacona przez Kurię za każdego pątnika miałby pokryć m.in. koszty wywozu śmieci.

– To byłaby symboliczna złotówka od głowy, ale dla miasta bezcenna, bo w szczycie pielgrzymkowym Częstochowa wydaje majątek na sprzątanie – mówił w rozmowie z "Super Expressem" radny SLD i inicjator akcji Sebastian Trzeszkowski.

Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta, wskazał zaś, że miasto za pielgrzymów płaci aż 100 tys. złotych. Kwota ta to głównie opłaty za sprzątanie ulic oraz uruchamianie punktów czerpania wody pitnej czy sprzątanie sanitariów. – A są koszty, które trudno precyzyjnie oszacować, np. zabezpieczenie medyczne, praca strażników miejskich czy zmiany organizacji ruchu – mówił.

Radni miasta Częstochowy przegłosowali uchwałę większością zaledwie jednego głosu (za było 12 osób, przeciw 11 – głównie z PiS). Zatem rada miasta mogła zwrócić się z oficjalnym apelem do arcybiskupa Wacława Depo. Zwrócono szczególną uwagę, że pomysł ten ma na celu m.in. zadbanie o wizerunek miasta wśród pielgrzymów. 20 proc. z otrzymanej kwoty miałoby zostać przeznaczone na poprawę infrastruktury turystycznej np. zwiększenie liczby toalet publicznych.

Jak na razie odpowiedź nadeszła tylko z Instytutu Ordo Iuris, która oceniła uchwałę jako “wadliwą i dyskryminującą katolickich pielgrzymów".

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News