Opłata za niewykorzystany dzień turnusu ma wynosić 70 zł
Eastnews/Arkadiusz Ziółek
Autor Radosław Święcki - 19 Marca 2020

Seniorzy z ogromnymi problemami. Przez pandemię nakładane są na nich dodatkowe opłaty

Opłata za każdy niewykorzystany dzień turnusu – takie żądania wobec seniorów, którzy z powodu koronawirusa chcą opuścić sanatorium miało przedstawić Uzdrowisko Ustroń. Podobne sytuacje wystąpiły również w innych sanatoriach.

Kontrowersyjna opłata

O opłatach, jakie sanatorium w Ustroniu miało oczekiwać od kuracjuszy chcących przerwać turnus pisze Onet.pl.

Portal przypomina, że po wprowadzeniu zagrożenia epidemicznego w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował o zamknięciu sanatoriów od 14 marca. Okazuje się, że dzień później pacjenci Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA zaczęli otrzymywać informacje, że nie będą mogli przerwać turnusu, jeśli nie zaakceptują wniesienia opłaty za każdy dzień, który pozostał do jego zakończenia. W recepcji sanatorium znajdowała się kartka informująca, że "skrócenie pobytu leczenia uzdrowiskowego wiąże się z opłatą ekwiwalentowi za każdy dzień nieobecności". Kartka informuje, że ekwiwalent ten wynosi 70 zł za osobę.

Jest jeden ważny powód, aby wyjść z domu. Pilny apel do wszystkich PolakówJest jeden ważny powód, aby wyjść z domu. Pilny apel do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Sanatorium komentuje

Przedstawiciele sanatorium twierdzą, że nie pobierają takich opłat.

Żaden z kuracjuszy żadnych pieniędzy nam nie zapłacił od soboty –mówi w rozmowie z Onetem Monika Grudzień, dyrektorka ds. marketingu i sprzedaży.

Pytana o to, czy kuracjusze otrzymali jasną informację, że anulowanie jest bezkosztowe, Grudzień odpowiada, że seniorzy proszeni są o kontakt z Biurem Obsługi Kuracjusza i to tam muszą napisać prośbę o anulowanie tej opłaty.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Bardzo szczery wpis ratownika medycznego. “Minister powinien się wstydzić"

Tymczasem seniorzy w rozmowie z portalem twierdzą, że sanatorium nie przedstawia informacji na ten temat, a w recepcji wciąż wisi kartka o opłacie 70 zł za każdy dzień turnusu.

Portal informuje, że podobna sytuacja występuje w pobliskim sanatorium „Orlik”, a także w ośrodkach „Jan Kazimierz” w Dusznikach-Zdroju, czy w obiektach "Podhale" i "Gryf" w Połczynie-Zdroju (woj. zachodniopomorskie).

Reakcja Rzecznika Praw Pacjenta

Przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z obejściem prawa.

- W ocenie biura Rzecznika Praw Pacjenta, jest to obejście prawa. W piątek 13 marca minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które jasno stanowi, że wprowadza się stan zagrożenia epidemicznego i wstrzymuje działalność m.in. sanatoriów. To jest nowy przepis, on obowiązuje z mocą ogłoszenia. Zaczął obowiązywać od północy 14 marca – mówi Rafał Błoszczyński z biura Rzecznika Praw Pacjenta, dodając, że dla kuracjuszy będących już na miejscu oznacza to, że „powinni jak najszybciej się wykwaterować”.

- W tej sytuacji wszelkie regulaminy i zarządzenia wewnętrzne sanatoriów, mówiące, że jest pobierana opłata np. 70-80 zł za każdy dzień skrócenia pobytu, nie ma mocy prawnej. Żądanie takiej kwoty to czynność niezgodna z przepisami prawa. Jeżeli uzdrowiska nakazują podpisywanie jakichś dokumentów, jest to czynność prawna mająca na celu obejście przepisów prawa, albo czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy Błoszczyński.

Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Przedstawiciel RPP podkreśla, że "Rzecznik Praw Pacjenta dopuszcza możliwość zawarcia w regulaminie takiej opłaty za wcześniejsze skrócenie pobytu, ale nie może to dotyczyć skrócenia pobytu ze szczególnych względów".

- Tu mamy taki wzgląd, to jest stan zagrożenia epidemicznego. Drugim takim względem może też być na przykład zły stan zdrowia pacjenta lub brak zgody pacjenta, kuracjusza, na dalsze kontynuowanie leczenia. Jeżeli kuracjusz rezygnuje z pobytu, bo jego stan zdrowia się pogorszył, albo ma trudną sytuację rodzinną, ma prawo zrezygnować z dalszego pobytu bezkosztownie – wyjaśnia przedstawiciel RPP.

Stanowisko Uzdrowiska Ustroń

- Pragniemy poinformować, że każdy kuracjusz przebywający obecnie w Uzdrowisku Ustroń może podjąć decyzję o skróceniu pobytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Tym samym, żaden z pensjonariuszy, który zdecydował się na opuszczenie Uzdrowiska od 14.03. nie poniósł z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Na podstawie przepisów § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, mogą kontynuować leczenie zgodnie z terminem turnusu i przysługuje im pełen zakres świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego. Większość kuracjuszy Uzdrowiska Ustroń podjęła decyzję o pozostaniu i dokończeniu leczenia. - brzmi oficjalny komunikat, który otrzymaliśmy za pośrednictwem poczty elektornicznej.

Dodatkowo uzdrowisko podkreśla, że na terenie obiektu nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie wszyscy zostali w domach, tłumy dzieci na placach zabaw. Dzielnice i spółdzielnie podjęły ważną decyzję
  2. Koronawirus szaleje, a w polskim mieści zrobili mega imprezę. Pilnie interweniowała Policja, w głowie się nie mieści
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Samolot z Francji wleciał nad Polskę i pilnie zawracał do Paryża. Nikt nic nie wie, podejrzany kurs
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News