Opłata
Wikimedia Commons Adrian Grycuk CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 12 Września 2020

Mieszkasz w bloku? Przygotuj się na nową opłatę, raczej jej nie unikniesz

Opłata deszczowa do tej pory nie dotyczyła mieszkańców bloków, płacili ją jedynie niektórzy posiadacze domów, czy placów. Po usunięciu jednego zapisu będzie ona znacznie rozszerzona.

Opłata deszczowa będzie dotyczyć mieszkańców bloków

Opłata deszczowa po nowelizacji ma być znacznie rozszerzona, dosięgnie właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli sklepów i fabryk oraz mieszkańców bloków. To, czy zapłacą więcej, czy mniej w dużej mierze będzie zależne od developera oraz decyzji spółdzielni mieszkaniowej. Niektórzy mogą się spodziewać znacznego wzrostu kosztów utrzymania.

Już wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 latJuż wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 latCzytaj dalej

Podatek obejmie osoby mieszkające w blokach po tym, jak zaproponowano wykreślić z ustawy zapis, według którego opłaty nie ponosi się od nieruchomości ujętej w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Do tej pory właściciele terenów skanalizowanych ponosili jedynie koszty odprowadzania deszczówki do kanalizacji, ale teraz zapłacą za zmniejszanie retencji.

Ponadto istotny jest również procent zabudowania terenu, który w nowelizacji ustawy zdecydowano się zwiększyć. W świetle prawa wchodzącego w życie 1 stycznia 2022 roku zapłacą właściciele działek większych niż 600 m2, w których beton wynosi przynajmniej 50 proc. powierzchni. Wyłączone z tego obowiązku będą jedynie drogi publiczne, szlaki kolejowe, działki należące do kościołów i związków wyznaniowych.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Ministerstwo Zdrowia przekazało niezwykle ważny komunikat. Każdy powinien się z nim zapoznać

Polak wygrał blisko 97 mln zł w Eurojackpot. Niemal 10 mln zabierze państwoPolak wygrał blisko 97 mln zł w Eurojackpot. Niemal 10 mln zabierze państwoCzytaj dalej

Wiadomo w jakich blokach zapłacisz najwięcej

Jak pisze Business Insider, najwięcej zapłacą mieszkańcy bloków zbudowanych w ostatnich dziesięcioleciach. To efekt praktyki deweloperów, którzy starali się zabudować swoje działki w jak największym stopniu, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. W związku z tym pozostało mało niezabetonowanej powierzchni. Obecnie przy budowie bloków jest obowiązek zachowania przynajmniej 25 proc. powierzchni biologicznie czynnej (samorządy mają możliwość jego podnoszenia).

Jak wskazuje portal, najlepszej sytuacji będą mieszkańcy bloków budowanych w czasach PRL. Wtedy też budowano bloki w sporych odległościach od siebie, zostawiając sporo przestrzeni na tereny zielone. Mimo to mała szansa, aby opłaty uniknęły całkowicie. Ile trzeba będzie płacić? Według wyliczeń Business Insider na dwóch przykładach Warszawskich bloków, spodziewać się można opłaty wysokości kilku tysięcy rocznie. Po podzieleniu jej przez ilość mieszkań każde z nich zapłaci kilkadziesiąt złotych. Jeśli spółdzielnia zdecyduje się na jakąś metodę retencji wody.

Wyższe stawki opłat i wzrost kary do 735 zł. A kontrole przybierają na sile, do Ciebie też mogą przyjśćWyższe stawki opłat i wzrost kary do 735 zł. A kontrole przybierają na sile, do Ciebie też mogą przyjśćCzytaj dalej

Celem opłaty ma być walka z suszą i przekonanie Polaków, aby nie betonowali swoich działek. Ponadto pieniądze pozyskane z podatku mają być przeznaczone na walkę z suszą. Warto pamiętać także o projekcie Moja Woda, który dofinansowuje urządzenia do retencji wody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiany trener zmarł na koronawirusa po miesięcznej walce z chorobą. Miał tylko 46 lat
  2. Abp Marek Jędraszewski znalazł kolejnego "wroga". Tym razem grzmi na singli
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News