opłata
Flickr/Marco Verch Professional Photographer
Autor Paulina Musianek - 12 Stycznia 2020

Podwyżkę emerytur pochłoną nowe opłaty. Seniorze, lepiej zastanów się, jak płacisz za zakupy

Opłata, której często nie zauważamy, może być "dziurą" w kieszeni, przez którą wyleci nam sporo pieniędzy. Lepiej zwrócić uwagę, na niektóre kwestie, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Opłata za wywóz śmieci, podwyżka cen prądu czy pędząca inflacja, przez którą podstawowa żywność w sklepach drastycznie drożeje to nie jedyne rzeczy, które mogą poważnie obciążyć nasze portfele. Jak donosi Rzeczpospolita, czekają nas jeszcze podwyżki opłat bankowych. Banki w Polsce powoli kierują się ku udostępnianiu klientom kolejnych usług bankowości mobilnej, jednocześnie obciążając większymi stawkami operacje przeprowadzane w placówkach, a także wypłaty gotówki z bankomatów.

Opłaty w bankach w górę

ING Bank Śląski zdecydował się na podwyższenie opłaty za korzystanie z obcych bankomatów z poziomu 2,5 zł do 5 zł w rachunkach Direct i Mobi. PKO SA wprowadziło jednolite opłaty za wypłaty gotówki z obcych bankomatów w kraju i za granicą - dla części kart zostaną one obniżone, dla innych wiązać się to może z podwyższeniem opłaty najczęściej do poziomu 2,3 proc. – minimum 5 zł, jak dowiedziała się Rzeczpospolita.

Dodatkowo zostanie wprowadzona opłata 0,5 proc. min. 5 zł za wpłaty gotówki w kasach oddziałów na rachunek innej osoby, do którego wpłacający nie jest współwłaścicielem, pełnomocnikiem lub przedstawicielem ustawowym. Co więcej, od kwietnia tego roku klient banku poniesie opłatę w wysokości 5 zł za wpłatę gotówki w wysokości do 5 tys. zł w kasach oddziałów banku. Zostanie on nią obciążony jednak tylko wtedy, kiedy w tej samej placówce nie jest dostępny nieodpłatnie wpłatomat, a klient nie ma możliwość dokonania wpłaty w urządzeniu.

Ponad 1,2 mln Polaków musi wymienić swoje dowody. Inaczej narażą się na wysokie karyPonad 1,2 mln Polaków musi wymienić swoje dowody. Inaczej narażą się na wysokie karyCzytaj dalej

Credit Agricole podnosi ceny za przelewy zlecane przez infolinię telefoniczną i osobiście w placówkach. Nie wiadomo jeszcze, czy pozostałe banki również zdecydują się na takie zmiany.

Zwróć uwagę, z jakiego bankomatu wybierasz gotówkę

Mimo tego, że coraz więcej Polaków skłania się ku operacjom bezgotówkowym, to jednak jak wynika z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019” przeprowadzonego przez Koalicję na rzecz obrotu bezgotówkowego i mikropłatności, to wciąż co piąty badany deklaruje większe przywiązanie do tradycyjnej gotówki. Spora część z nich to z pewnością seniorzy, którzy nie nadążając za “nowinkami” związanymi z bankowością wolą wybierać tradycyjne opcje jak głównie płatność gotówką w sklepach czy zlecanie przelewów w bankach. To oni są też częstymi bywalcami bazarów i ryneczków, gdzie w większości sprzedawcy nie mają terminali płatniczych.

Często też korzystają z najbliższego bankomatu, a nie z urządzenia swojego banku, dlatego też wypłacając gotówkę mogą narazić się na spore koszty. Wystarczy wybierać pieniądze z bankomatu obcego banku co 2-3 dni (co, jak zostało wspomniane, np. w ING Banku Śląskim kosztować będzie 5 złotych), aby średnia miesięczna podwyżka emerytury 57 złotych “wyparowała” z kieszeni. Zdecydowanie lepiej w codziennych zakupach posługiwać się kartą płatniczą niż pobieraną co raz z bankomatu gotówką.

Zasadnicze zmiany w kontrolach drogowych. Wielu kierowców ma się czego obawiaćZasadnicze zmiany w kontrolach drogowych. Wielu kierowców ma się czego obawiaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News