Opłata za opłatą czeka na klientów banków
Obraz Krzysztof Pluta z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Października 2020

Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Już niebawem dostaniesz mocno po kieszeni

Sytuacja polskich banków stale się pogarsza, a Rada Polityki Pieniężnej nawet nie chce słyszeć o podniesieniu stóp procentowych, o co zabiegają bankowcy i Związek Banków Polskich. Ten sam niski poziom, a także komplikacje z wypracowaniem przez instytucje satysfakcjonujących zysków sprawia, że banki muszą desperacko szukać szans na poprawę swojej sytuacji. A najłatwiej jest przerzucić koszty na klientów, podwyższając opłaty za transakcje i inne czynności związane z prowadzeniem konta. Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że dalsze podwyżki opłat są nieuniknione.

Opłata za opłatą. Kryzys dociska banki

Z najnowszych danych KNF przytaczanych przez Business Insider Polska wynika, że wynik finansowy netto banków na koniec sierpnia był prawie o połowę niższy w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku i wyniósł 5,6 mld zł. W efekcie banki muszą poszukiwać dodatkowych źródeł dochodu. Podnoszenie opłaty za opłatą stało się nieuniknione. Tym bardziej tam, gdzie obsługa klienta wymaga zaangażowania pracowników. W konsekwencji musimy uiszczać opłaty za różne transakcje w oddziale, za obrót gotówką lub za dyspozycje przelewów wydane przez telefon. Ale w rozpisce znajdziemy też kilkusetzłotowe opłaty za posiadanie kart kredytowych i niestety raczej nie da się ich ominąć.

Zabrali jej z konta ING aż 10 tys. złotych. Wystarczył jeden ruch dłoniąZabrali jej z konta ING aż 10 tys. złotych. Wystarczył jeden ruch dłoniąCzytaj dalej

Opłaty w bankach stają się absurdalne

Banki każą też sobie płacić za kontakty ze sobą, czy to za pomocą sms-ów, czy call center. Czasami dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których klient, chcąc zgłosić reklamację na niesłusznie pobraną prowizję musi zapłacić za połączenie z konsultantem więcej niż ta prowizja wynosi.

Opłaty są nakładane także za kontakty ze sobą, np. wiadomości sms czy połączenia z call center. BIP zwraca uwagę, że zdarzają się absurdalne sytuacje, w których klient zgłaszający reklamację na niesłusznie pobraną prowizję musi dodatkowo zapłacić za rozmowę z konsultantem więcej niż wynosiła sama prowizja.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Z ostatniej chwili: Morawiecki ogłosił ogromne zmiany w obostrzeniach. Dotkną każdego Polakj
3. PKO BP wprowadza nieuniknione podwyżki. Opłata jest bezwarunkowa

Konkretny przykład absurdalnej opłaty? Bank Pekao postanowił doliczać klientom opłatę 20 groszy za...sms z kodem weryfikacyjnym, a nawet za przelew wewnętrzny. Za jeden dopłacicie 1,40 zł. Działania banku są dosyć niesmaczne i desperackie, ale cóż, mamy kryzys, a tonący brzytwy się chwyta. Warto jednak zaznaczyć, że klienci Pekao mogą uniknąć opłaty za weryfikację, przechodząc autoryzację mobilną.

Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaSkierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaCzytaj dalej

Przerzuć się na elektronikę, to unikniesz opłat

Strategia banku nie wyróżnia się na tle innych, wręcz przeciwnie, jest bardzo podobna. Banki zachęcają swoich klientów do przejścia na elektroniczną obsługę i przerzucają na nich wiele czynności. Jeśli są jeszcze takie banki, które cyfryzacji usług nie ogłosiły, to jest to tylko kwestia czasu. Tak jak ING Bank Śląski.

Rzecznik prasowy ING Piotr Utrata przekazał, że wraz z końcem roku ING podniesie opłaty dotyczące przede wszystkim obsługi gotówkowej w oddziałach, np. wypłaty i wpłaty. I znów - cytowany przez BIP rzecznik ING podkreśla, że tych opłat można łatwo uniknąć, korzystając po prostu z bankowości internetowej czy wybierając formy płatności bezgotówkowych.

Wyższe opłaty to efekt fatalnej sytuacji sektora bankowego

Niestety, ale ostatnio po prostu sprawdza się to, co prorokował szef mBanku Cezary Stypułkowski. Bankowość za zero złotych właśnie przestała istnieć. Według prezesa mBanku jest jeszcze jedno, znacznie bardziej niepokojące zjawisko. Jak twierdzi, zdolność banków do wspierania gospodarki jeszcze nigdy nie była taka słaba i zagrożona jak obecnie. Na swoim blogu szef mBanku pisze wprost - sektor bankowy musi się zmierzyć z wyzwaniami, które zagrażają jego funkcjonowaniu.

Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długościąAbonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długościąCzytaj dalej

Jak wynika z ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego, coraz więcej banków zgłasza ponoszenie strat finansowych. W efekcie rosną m.in. obciążenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Przez ostatnie 10 lat wpłaty te wyniosły 21 miliardów złotych. Mamy więc jedne z najwyższych obciążeń na BFG i relacji zgromadzonych środków w stosunku do sumy gwarantowanych depozytów, i jednocześnie rosnące ryzyko upadłości najsłabszych podmiotów - tłumaczy cytowany przez BIP Cezary Stypułkowski.

Jest źle, a może być jeszcze gorzej

Nie tylko szef mBanku zwraca uwagę fatalną sytuację banków. W raporcie o Stabilności Systemu Finansowego NBP podkreślił, że materializacja problemów indywidualnych podmiotów może doprowadzić negatywnych konsekwencji finansowych dla pozostałych banków, ze względu na konieczność nadprogramowego finansowania systemu gwarancji depozytowych czy przymusowej restrukturyzacji. A to nie jedyne konsekwencje: problemy pojedynczych banków mogą skutkować spadkiem zaufania do innych, a także całego systemu bankowego.

2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wie2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wieCzytaj dalej

Prezes mBanku nie ma wątpliwości, że aktualny stan wielu banków będzie generował wyzwanie dla zdrowego części sektora. I dodaje, że chronicznie niska rentowność banków jest zagrożeniem dla całej gospodarki. Nie mając wsparcia i odpowiedzi ze strony władz, banki muszą dalej szukać sposobów na poprawę własnych osiągów. W efekcie sektor jest zagrożony redukcją zatrudnienia i dalszymi cięciami kosztów. A nam, klientom pozostaje liczyć na to, że opłaty aż tak nie wystrzelą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na pogrzebie 12-latka zagryzionego przez amstaffy padły niezwykle poruszające słowa. Trudno powstrzymać emocje
  2. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości
Już nie trzeba będzie osobiście odbierać listu poleconego. Sejm uchwalił ustawęJuż nie trzeba będzie osobiście odbierać listu poleconego. Sejm uchwalił ustawęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News